LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Menas ir verslas    

Vienuoliktasis žingsnis: suvok rizikos esmę

2002-03-11,The Baltic Times. Paul E. Adams


"Nėra nieko, dėl ko būtų verta viską statyti ant kortos".
Warren Avis, "Avis Car Rental" įkūrėjas



Prieš patikint savo pinigus, gyvenimo būdą, ateitį naujam verslui, būtų išmintinga savęs paklausti: "Jeigu tai, ką darau, nėra realu, ar esu pakankamai turtingas, kad galėčiau leisti sau rizikuoti?"

Dauguma tų, kuriems nepavyko, beskubėdami praturtėti sumaišė verslą su azartiniais lošimais. Prisiminkite prieš dešimtmečius skambėjusią frazę: "Daryk tai, ką geriausiai sugebi". Tai ne visada geras patarimas, kadangi metantis visa galva į rizikingą verslą jis gali reikšti, kad "darydamas tai, ką geriausiai sugebu, užsitraukiu sau bėdą".

Jeigu svarstote, ar surizikuoti, kartu turėdami logiškai pagrįstą ir finansiškai atsargų planą, surizikuokite.

Nepaisant to, nerizikuokite viskuo, nebent jums 20 ar 30 metų. Jei jums tada nepasiseks, nenusiminkite – turėsite laiko atsigauti ir netgi vėl pabandyti iš naujo.

Yra pakankamai istorijų apie sėkmingus verslininkus, kuriems iš pradžių nepasisekdavo, bet kurie galų gale pakildavo tam, kad padėtų pagrindus kelyje į sėkmę ir turtą. Firestone ir Ford - tai pavyzdžiai asmenų, žinojusių, kaip sugretinti riziką su pasiryžimu.

Kada jums apie keturiasdešimt, pradėti verslą šiek tiek sunkiau. Kai esate vidutinio amžiaus, galite turėti daug finansinių išlaidų reikalaujančių įsipareigojimų, kaip kad būsto išpirkimas, mokesčiai už vaikų mokslą ir taupymas pensijai. Tada sunkoka nuspręsti, kiek rizikos galėsite prisiimti.

Gali būti sunku pasirinkti tarp buvimo darbdaviu ir buvimo samdomu darbuotoju. Jeigu nuspręsite pradėti savo verslą, atsargumas ir šeimos parama bus tas pagrindas, kurio reikės siekiant išsilaikyti versle.

Tačiau jeigu jums 50 ar daugiau, laikas tikrai bus ne jūsų pusėje, jei nepasiseks. Jums gali nepavykti susigrąžinti finansinę gerovė. Vidutinio ir vyresnio amžiaus draugams sakau: būkite apdairūs ir atsargūs. Senatvė kartu su neturtu nėra pats maloniausias gyvenimo būdas.

Štai blogas mano rizikos valdymo pavyzdys. Aš mėgstu "black jack’ą", bet iš Atlantic City kazino retai kada grįžtu namo su krūva pinigų.

Aš laikyčiau tai nenoru įvertinti rizikos laipsnį, žaidžiant azartinius žaidimus. Retai kada laimėtos sumos pakildavo aukštai, niekada neatspėjau daugiau kaip 13, ir niekada nesidalinau laimėtais pinigais. Paprastai laimėdavau kuklias sumas, bet įvertinus valandinį atlygį, būčiau daugiau uždirbęs patarnaudamas restorane.

Ar mokate įvertinti rizikos laipsnį? Esate staigus ar atsargus? Jūsų elgesys gali būti raktas į galimą sėkmę versle.

Štai pasiūlymas su nedidele rizikos galimybe, jei nesate tikras, ar sugebėsite pradėti verslą. Savo gyvenamajame rajone, maisto prekių ar namų apyvokos reikmenų parduotuvėje išsinuomokite prekystalį. Tai nerizikingas ir nesunkus būdas išbandyti save.

Verslas vietinėje parduotuvėje leis įgyti patyrimo savame versle, be to, suvoksite, ar tai jums pagal jėgas. Kartu tai padės įvertinti pinigų valdymo ir vadybos įgūdžius.

Jei jums tai nepatinka arba negalite susidoroti su sunkiu darbu – atsikratykite prekių atsargų ir traktuokite tai kaip išėjimą iš darbo. Blogiausiu atveju jūsų nuostoliai bus minimalūs.

Lygiai taip pat, kaip jūs suprantate rizikos laipsnį, prieš užsisegdami saugos diržus, užduokite sau klausimą, kurį labiausiai mėgsta finansiniai patarėjai: "Ar viską praradęs sugebėsiu išlaikyti savo gyvenimo būdą?"

Tačiau gali pasitaikyti tokių progų, kurios iš jūsų pareikalauas pastatyti viską "ant kortos". Jeigu taip atsitiktų, atlikite visapusišką analizę, atidžiai sekite, apie ką svajojate, ir nesupainiokite negatyvaus mąstymo su blogų sandėrių atsisakymu.

Be to, klauskite ir klausykite sėkmingų verslininkų patarimų, kadangi dauguma iš jų akimirksniu gali numatyti rizikingą sandėrį ar sumanymą.

Netrukus jau paskutinė dalis mūsų "Dvylikos žingsnių į sėkmę". Aš tikiuosi, kad ši serija tebeduoda jums apčiuopiamos naudos.


Dr. Paul E. Adams
Professor Emeritus Ramapo College
 
  © e-Solution: InDis Baltic