LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Menas ir verslas    

Trečiasis žingsnis: netinginiauk!

2002-02-11. The Baltic Times, Paul E. Adams


"Prieš valgant riešutus, reikia juos išgliaudyti."
Lenkų patarlėVisi jaučiame tam tikrą nepatogumą prisipažindami, jog retkarčiais tingime. Paprasčiausiai kartais taip jau būna. Ir jeigu mūsų kaltės jausmas leistų, galėtume pasinerti į tingulį dar labiau.

Dauguma mūsų taip išauklėti, kad sunkų darbą laikome dorybe, o tingėjimą - bjauria charakterio savybe. Nepaisant to, daugelis tol tingi, kol kas nors nepaskatina imtis darbo.

Tingi karšta vasaros popietė kartais - puiku, bet piktnaudžiaujant galų gale imame nervintis ir nusiviliame savimi.

Išskirčiau dvi tinginystės rūšis: kai norime daryti tik tai, ko trokštame (gyvenimas šia diena, savo malonumui), ir kai negalime pradėti veikti, nes dar neradome savo gyvenimo tikslo.

Jei jūs pirmojo pavyzdžio tipas, pamirškite, kas rašoma toliau. Jeigu jūs atitinkate antrąjį variantą – skaitykite, nes būtent jūsų verslas bus stimulas pasukti į produktyvų ir teikiantį pasitenkinimą gyvenimą.

Jeigu pradedate verslą pasiskolinę pinigų iš tėvų ar draugų, būkite pasiruošęs metams sunkaus darbo, pasiaukojimo, nusivylimo ir tik retkarčiais pasitaikančios pakilios nuotaikos. O kada prarasite pasiskolintus pinigus, patikėkite, neturėsite tokios prabangos kaip tinginystė.

Dažnai sėkmė gali atrodyti lengvai pasiekiama, tačiau taip nėra. Ji pasiekiama sunkiu darbu ir praktika.

Vadovavimas savo verslui nėra trumpiausias kelias į sėkmę. Tai ilgos valandos, asmeninis pasiaukojimas, atsisakymas malonių akimirkų su šeima ir sunkus darbas.

Mums atrodo, kad sėkmės lydimi verslininkai gerai gyvena, leidžia pinigus, visi vykdo jų norus. Taip ir yra. Tačiau tokia sėkmė ateina tik kryptingai panaudojant gabumus, koncentruojantis į tikslus.

Jeigu manote, kad sunkiai dirbate kažkam kitam, palaukite, kol dirbsite sau. Žinoma, kai dirbate sau, niekas nenurodinėja, ką jums daryti, išskyrus jūsų darbuotojus, klientus, banką, mokesčių inspekciją.

Tačiau užduotims įvykdyti jūs turite ribotą laiką, privalote skubiai vykdyti užsakymus, operatyviai spręsti problemas, nugalėti sunkumus. Sunkus darbas ir sėkmė versle eina drauge.

Patariu pasimokyti iš pono Piterio, vienos krautuvėlės savininko. Pradėjęs veiklą, jis išnaudodavo laisvas popietes, mėgaudavosi trijų dienų savaitgaliu ir manė, kad modernaus vadovavimo verslui menas – įgaliojimų perdavimas.

Ponas Piteris mėgdavo nurodinėti, kam ir ką daryti, o pats išeidavo pietauti ir ilgai negrįždavo. Jis juk bosas. Palikęs "darbą" ir verslo smulkmenas kitiems, pasilikdavo sau savininko vaidmenį. Ar žinote, kas atsitiko vėliau? Jis bankrutavo.

Darbuotojai greit pastebi, kad savininkas yra netvirtas, mėgsta atidėlioti darbus, stengiasi nepersidirbti. Jie greit pradeda mėgdžioti savo viršininką. Galų gale, argi savininkas - ne pavyzdys?

Tinginiai paprastai pasislepia tarp vyriausybės biurokratų. Jie net giriasi, kiek nedaug tedirba. Didžiuojasi apeidami kliūtis ir apgaudinėdami kitus, statydami mašinas draudžiamoje vietoje ir išvengdami bausmės.

Toks požiūris į gyvenimą ir karjerą yra kliuvinys, siekiant tapti geru verslininku.

Paklauskite savęs, ar jūs tingite. Pavyzdžiui, aš retkarčiais patingiu. Kartais būna, kad mano tos dienos "privalomų darbų" sąrašas taip ir lieka nepakitęs. Jei ir teisinuosi dėl tinginystės, niekada sąžiningai savo pasiteisinimais netikiu.

Tiesiog esu linkęs atidėlioti kai kurias užduotis. Kažkada supratau, kad tam tikrai užduočiai išspręsti sunaudoju mažiau energijos, negu galvojimui apie ją.

Visų žinoma taisyklė, kad kuo daugiau jūs užimti, tuo daugiau padarote, yra teisinga. Įsidėmėkite: kai tik pajaučiate, kad vadovavimas verslui tampa maloniu užsiėmimu, darbas nustoja būti darbu!

Dr. Paul E. Adams
Professor Emeritus Ramapo College
 
  © e-Solution: InDis Baltic