LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Menas ir verslas    

Septintasis žingsnis: būk sąžiningas!

2002-02-25, The Baltic Times. Paul E. Adams

"Žmogus turtingas ne tik sąžiningumu. Tačiau praturtėti gali tik sąžiningas žmogus".
J. J. CornTrumpiausi keliai į sėkmę tampa puikia medžiaga knygoms ir filmams, bet tai nėra sumanūs sėkmingo verslo būdai.
Sakydami: "Godumas yra gerai" ir "Turiu jums gerą sandorį", patirsite nesėkmę.

Jei primygtinai norėsite, kad viskas priklausytų tik jums, liksite vienas. Apgaudinėdami savo šeimą, darbuotojus arba klientus brangiai sumokėsite.

Sėkmė versle priklauso nuo šios "auksinės taisyklės": jei norite vystyti verslą, kurį vėliau paliksite savo vaikams, saugokitės nesąžiningumo ir godumo pagundų.

Būti nesąžiningu reiškia neigti realybę, nekantrauti, ieškoti trumpiausių kelių greitam pasitenkinimui.

Jei neigiame savo motyvus ir trūkumus, pasmerkiame save nesėkmei. Taip atsitinka, kai norime vadovautis tik savo interesais, neatsižvelgdami į kitų poreikius.

Nesąžiningumas gali sutrukdyti veikti objektyviai ir toliaregiškai. Nesąžiningas mąstymas užtemdo sveiką protą ir verčia blogai elgtis. Jei nesate amoralus žmogus, melavimas arba vogimas gali sukelti kaltės jausmą, privedantį prie degradacijos.

Jei siekiate pasisekimo, kodėl prieštaraujate patys sau? Juk nesąžiningi verslininkai paprastai bankrutuoja: netenka klientų, tiekėjų, kreditorių ir netgi darbuotojų.

Net sutuoktinio apgaudinėjimas gali privesti prie bankroto. Retai skyrybos yra nurodomos kaip viena iš priežasčių, vedančių prie bankroto, bet tai yra faktas. Skyrybos gali sugriauti šeimos finansinį saugumą. Tą patį jos gali padaryti ir su verslu.

Jei tai verslas, kurį vystė abu šeimos nariai, greičiausiai bus konfliktas dėl turto arba verslo valdymo.

Jei vienas iš sutuoktinių nori išpirkti verslą, kaip nustatyti teisingą kainą? O juk susitarti trukdo pyktis.

Verslui išpirkti reikia pinigų. Išeitis yra skolintis arba pabandyti dalį verslo parduoti. Jei skolintis - kas padengs skolą?

Skyrybų proceso metu verslas kentės daugeliu atvejų. Nebebus lyderio ir veiksmo plano, kadangi pora bus užsiėmusi savo problemomis. Nebebus verslo ateities užtikrinimo. Kreditoriai ir darbuotojai gali tapti nervingi, klientai - spėlioti. Kuo sunkesnės skyrybos ir kuo ilgiau vilkinsis teismo nagrinėjimo procesai, labiausiai tikėtina, kad verslas sužlugs.

Bandydami klastoti dokumentus, šiek tiek apgaudinėti klientą arba prekiautoją, pasiųsite stiprų signalą savo darbuotojams arba bendradarbiams, kad jums toks elgesys priimtinas. Tai bus kvietimas vogti iš jūsų.

Jei darbuotojai žinos, kad reikalaujate sąžiningumo, gerbs jus. Taip darydami pastebėsite, kad nesąžiningi darbuotojai nustoja slampinėti, kadangi sąžiningoje aplinkoje pasijaučia nepatogiai.

Kas atsitinka godiems žmonėms? Jų nepasotinamas troškimas gauti daugiau iškraipo realybės jausmą, dorą elgesį ir verslo priežastį. Godūs žmonės komandinėje aplinkoje negali funkcionuoti.

Godiesiems bendradarbiavimas yra nepatogus, nes tai susiję su pasitikėjimu ir dalijimusi. Jei verslininką valdo gobšumas, bus sunku išlaikyti ilgalaikius santykius su tiekėjais ir darbuotojais. Sąžiningas verslo sandėris yra tuomet, kai laimi abi pusės, o ne ta pusė, kuri daugiausiai reikalauja.

Naujam verslui išlikti reikalinga pagalba. Be jos šansai į sėkmę žymiai mažesni. Negalite tikėtis, kad klientai, tiekėjai ir darbuotojai bus už jus, jeigu rūpinatės tik savo asmenine nauda.

Godumas nesukurs palankios aplinkos jūsų kompanijos vystymuisi. Abejoju, ar būtumėte linkę padėti tiems, kurie susirūpinę tik savo gerove. Gobšumas yra dažna verslo žlugimo priežastis.

Pavydas gali būti lygiai taip pat griaunantis, kaip ir gobšumas. Pavydas gali sujaukti jūsų sveiką protą. Nepaisant to, kaip gerai jums sekasi, visada būsite nepatenkintas, kadangi visada bus didesnis varžovas arba pažįstamas, kuriam labiau sekasi.

Norėjimas visko kiek galima greičiau įtakoja verslo plėtimąsi, vadinasi, ir didesnes išlaidas. Pavydas, kaip ir nekantrumas, yra emocijų rūšis, kuri netinka verslui.

Laikykitės "auksinės taisyklės" visuose jūsų verslo sandoriuose, asmeniniuose reikaluose ir pamatysite, kad verslą plėtoti padės pati aplinka, mokėdama didelius dividendus.

Kodėl turėtumėte sužlugdyti jums suteiktus šansus?Dr. Paul E. Adams
Professor Emeritus Ramapo College

 
  © e-Solution: InDis Baltic