LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Pranešimai spaudai    

Kurk Lietuvoje drąsiai!

Ieva Anelauskaitė

Pranešimas žiniasklaidai

KURK LIETUVOJE DRĄSIAI!

Sakoma, jog stovintis vanduo, laikui bėgant, užsiteršia, susidrumsčia ir ima skleisti negerą kvapą. Kad taip nenutiktų, telkiniai turi turėti šaltinius arba būti prižiūrimi – valomi. Argi ne taip nutinka ir su žmogaus gyvenimu, visuomene? Kai kažkurioj srity ilgą laiką nėra gaivaus vėjo, naujų žmonių ir idėjų, ta sritis akmenėja, ima merdėti ir skleidžia apie save negerą „kvapą“ – nuobodulys ir stagnacija plečiasi apimdami ir kitas sritis. Ilgainiui kažkas atsiduria pelkėje. O kažkas, žiūrėk, susikaupia ir ima ieškoti – būdų, kelių, priemonių – vandens tyrumui sugrąžinti.

Kodėl apie tai? Kaip tai susiję su kasdienybe, Lietuva ir jos gyventojais? Kodėl norisi tikėti, jog kultūros pelkių Lietuvoje mažės ar bent jau esamos bus kompensuojamos naujais gaiviais vandens telkiniais?

VšĮ „Kultūros artelė“ – mažutė žvitri žuvelė, jau keletą metų ieškanti skaidrių šaltinių kultūriniuose šalies vandenyse. Reikiamu laiku jų neradusi, kuria naujus telkinius. Pati įstaiga – tik tarpininkė tarp kūrėjų ir meno – to, kas sukuriama. Joje kunkuliuoja idėjos, pozityvi energija, tarsi magnetas traukianti kiekvieną išsiilgusį naujovių ir harmonijos. Su „Kultūros artele“ dirba laisvi menininkai, kultūros vadybininkai, kiti specialistai, nestokojantys gerų norų ir vilčių, siekdami formuoti naują požiūrį Lietuvos kultūros bei meno labui, skleisti meną visuomenėje, lavinti augančios auditorijos meninį skonį. „Kultūros artelės“ projektuose dalyvauja ne tik auganti karta – vaikai, bet ir senjorai. Taip užtikrinama ne tik meno sklaida tarp kartų, bet ir tikrųjų vertybių perdavimas jaunajai kartai, stiprinama labdaros renginių koncepcija, skatinamas visuomenės pilietinį aktyvumas - spręsti LR įstatymų spragas, žeidžiančias kuriančio žmogaus intelektinės nuosavybės bei autorines teises.

Projekto festivalio „Kurk Lietuvoje“, sudėtinė dalis - 3-oji tarptautinė vasaros meno akademija „Art Baltica 2009“ įvyko liepos mėnesį ir įrodė, jog Lietuvoje galima ir įmanoma kurti, tik tam reikia drąsos, pasiryžimo ir gerų žmonių. Šis projektas vyksta jau trečius metus iš eilės, yra tarptautinis (jame dalyvauja užsienio šalių pedagogai) ir tikrai daug šviesos širdims atnešantis renginys. Visi Lietuvoje turime sąlygas mėginti savo jėgas įvairiose meninės raiškos priemonėse, neribojami jokių kliūčių, nebent tik savo pačių troškimų ir siekių. Tačiau šalia mūsų visada yra Dievo mažutėlių – dvasinės ar fizinės negalios žmonių, emociškai apleistų globos namų vaikučių, kuriems pasaulis nuo pat gimimo nėra toks margas ir skambantis...

VšĮ „Kultūros artelė“ kartu su partneriais projektu „Kurk Lietuvoje“ nenuilsdami tiesia tiltus tarp tų, kurie gali, ir tų, kurie dar tik ieško, ką norėtų galėti.

„Kurk Lietuvoje“ - tai kūrybinių dirbtuvių ir renginių ciklas, kuriame susijungia meno kryptys ir edukacija, tarptautinis bendradarbiavimas su pasaulio šalimis, metodologija ir psichologija, kuriamos meninės saviraiškos erdvės Lietuvoje. „Art Baltica“ programos leidžia meniškai integruotis ir kompleksiškai formuoti pilnavertę vaiko/jaunuolio asmenybę. Jaunimas turi puikią progą susipažinti su įvairių meno sričių specialistais, talentingais ir kūrybingais savo bendraamžiais ir bendraminčiais, kurie ne visi mato arba girdi pasaulį, bet puikiai bendrauja ir užkrečia kitus savo dvasine stiprybe ir veržlumu siekti daugiau. „Art Baltica“ erdvėje visi turi ką veikti. O patys mažiausieji vaikiukai patiria tai, kas jų kasdienybėje neįprasta, todėl itin reikšminga – suaugusiųjų dėmėsį ir meilę. Ar daug Lietuvoje projektų, kurių veiklos programoje numatytos pasakėlės mažiesiems prieš miegą ir nugaryčių glostymas?...

VšĮ „Kultūros artelė“ komandą šiais metais papildė Algirdo Karaliaus projekto „Atkalumo galia“ dalyviai, Asociacija „Džiaugsmo aitvarai“, Turkijos pedagogai-atlikėjai (kamerinio ansamblio „Feverish“ dalyviai) ir Kauno Vedų kultūros centras.

Šiemet organizatoriams teko nugalėti stringančio finansavimo kliūtis. Projekto globėjas – Šiaulių apskrities viršininko administracijos direktorius Rimundas Domarkas pabrėžė, kad projektas pranoko jo lūkesčius. Labiausiai prisidėjusius savo asmeninėmis lėšomis ir iniciatyvomis įgyvendinant šią nelengvą, bet kilnią misiją „Kurk Lietuvoje: Art Baltica 2009“ globėjas pagerbė Padėkos raštais. „Šie metai - kupini negailestingų iššūkių, kuriuos mūsų atkakliai komandai pavyko įveikti“, - džiaugsmo neslėpė Odetė Abromavičiūtė, VšĮ „Kultūros artelė“ vadovė, kultūrinio maratono vaikams ir jaunimui autorė. Ji nuoširdžiai dėkojo tiems, kurie įtikėjo projekto reikalingumu ir vizija, siekiu būti unikaliais dalijantis savo patirtimi su kitokiais nei mes – su Dievo mažutėliais.

Pasak vieno iš projekto partnerių - Dariaus Lomsargio (agentūros ŪPAS vadovo), šių metų festivalis įtikino, kad „galima labai daug nuveikti beveik visai neturint pinigų ir gauti puikų rezultatą. Visada pasiteisina taisyklė, kad žmogiškos pastangos gali daug daugiau, nei pinigai.“

Šių metų kūrybinėje vasaroje – tikroje meno, aitvarų ir svajonių šventėje – dalyvavo Kuršėnų vaikų globos namų auklėtiniai, iš Lietuvos kampelių suvažiavęs menui gabus jaunimas, taip pat regėjimo negalią turintieji. Sulaukta garbių svečių, menininkų, psichologų ir pedagogų – atlikėjų iš Turkijos, Latvijos ir Lietuvos. Dešimt dienų jie ne tik mokėsi, bendravo ir susidraugavo, bet ieškojo, dalijosi atradimais ir gyvenimo patirtimi.

Šių metų festivalio vykdytojų komanda buvo didesnė nei įprasta, todėl stipri, darni, kupina ryžto ir naujų idėjų. Projekto dalyviai išties pajuto naujo tyro vandens gaivą – tiek savo asmeniniame augime, tiek supančioje aplinkoje ir festivalio programoje. Esminė festivalio koncepcija bei kokybė išliko – buvo daug ir įvairių veiklų, profesionalių lektorių, pedagogų, koncertų, veiklos rezultatai buvo pristatyti Panevėžyje ir Vilniuje originalia, neįprasta forma – meno akcijomis, atviromis pamokomis, koncertais bei parodomis.

Šiemet vasaros meno akademijoje dalyvavo Turkijos kamerinio ansamblio „Feverish“ muzikantai, gimtinėje dirbantys su jaunimu, organizuojantys panašias edukacines programas. Jie, Danutės Streckienės, Kuršėnų meno mokyklos koncertmeisterės, padedami, rengė bendrą programą. Svečiai Mert Kayali ir Süleyman Yildirim mokė vaikus groti gitara, tap pat dirbo meistriškumo pamokose su jau pažengusiu vilniečiu Agniu Belte. Akademijos dalyviai galėjo pasirinkti psichologijos, dailės istorijos, fotografijos meno, šokio ir scenos plastikos, Raudonojo kryžiaus draugijos seminarus ir pratybas. Jiems vadovavo patyrę lektoriai. Programą paįvairino Kuršėnų kyokushin karatė klubo „Dao“ kvartetas. Instrukoriai Vygandas Milieška, Valdemaras Mitkus, Vilius Tarasevičius, Eimantė Leliukaitė meno akademijos dalyviams surengė karatė treniruotes.

Vaikai džiūgavo galėdami suaugusiųjų prižiūrimi paventyje pasivažinėti keturračiais motociklais. Tokią galimybę jiems sukūrė iš Kauno atvykęs A. Karaliaus tarptautinio mokymų centro grupės narys Valdas Radvilavičius. Vienas iš šios grupės, Gintaras Šimkus, Šiaulių krašto žmogus, pasiūlė keturračiais važinėtis jo žemės plote Šilėnuose (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija).

Vaizdinę medžiagą kaupti ir fiksuoti aplink vykstančius įvykius organizatoriams padėjo Eičiūnų jaunimo centro vadovas Zenonas Anušauskas ir jo mokinys Ernestas G. Jie montuodavo dienos medžiagą ir sukeldavo ją į www.internetTV.lt svetainę. Deja, dėl interneto spartos ir ryšio problemų, strigo ne tik sukurtų filmų sukėlimas, bet ir taip lauktas antrasis teletiltas su Kenijos likimo draugais (tęstinė projekto „Afrik@LT2009“ dalis).

Projektas „Kurk Lietuvoje“ savo edukacinėmis programomis ir spalvingais renginiais ragina vaikus ir jaunimą gyventi harmoningiau, ekologiškiau, sveikiau, mokytis kūrybiškai ir žaismingai spręsti socialines problemas, o ne bėgti nuo jų. Tarpusavyje projekto dalyviai mokosi vieni iš kitų, siekia kitaip atrasti save, savo artimus, Lietuvą ir platųjį pasaulį. „Kurti Lietuvoje gali kiekvienas – dvasinė ar fizinė negalia neturi tapti negalėjimu išmėginti jėgas, rasti sielos atgaivą ar susirasti globėjų“ - sako projekto autorė O. Abromavičiūtė.

Anot Rasos Labinaitės, klubo „Menas sau“ įkūrėjos, “Vaikų akyse deganti ugnelė ir žingeidumas yra patys geriausi varikliai organizatoriams. Kai renginiai išsiplečia už Lietuvos ribų ir užsienio pedagogai suteikia galimybes mūsų vaikams mokytis įvairių menų, atskleidžiama pasaulio užsklanda ir dar karta įrodoma, jog kūryba jungia mus visus. Apmaudu tik, kad nuostabūs dalykai Lietuvoje laikosi vien ant gležnų entuziastų pečių. Jei mūsų skeptiška vadovybė skirtų finansinį palaikymą, tai renginiuose dalyvautų ne tik Kuršėnų globotiniai.“

Kasmetiniai „Art Baltica“ projektai – tik grandis „Kurk Lietuvoje“ nuolat vykstančių renginių, kuriuose ieškomi bei drąsinami jaunieji talentai muzikoje, dailėje, literatūroje, fotografijoje ir kitose meno srityse. „Kultūros artelė“ savo pavadinimu yra ateities vizija kultūringai visuomenei – kviečianti savanoriškai burtis piliečius bendram darbui: meninėms – kultūrinėms veikloms vykdyti.

Sena lietuvių liaudies patarlė sako: „Roges ruošk vasarą“. Todėl jau dabar ieškomi potencialūs rėmėjai, galintys prisidėti skiriant du porcentus GPM bei dalyvauti Kalėdiniame talentingų Kuršėnų vaikų globos namų auklėtinių autorinių darbų aukcione. Surinktos lėšos užtikrins meninės, edukacinės – socialinės veiklos tęstinumą bei labai pravers nuo rudens savarankišką gyvenimą pradedantiems talentingiems jaunuoliams, siekiantiems dorai ir ryžtingai įsitvirtinti gyvenimo kelyje. Taip pat laukiami visi, galintys prisidėti rengiant meninių fotografijų parodą ir foto albumą su aprašymais (autorė – menininkė, fotografė Jorė (Jurgita Treinytė). Kitais metais tikimasi Kuršėnų vaikų namų aplinką papuošti žymių Lietuvos tautodailininkų medžio skulptūromis bei sukviesti daug profesionalių pedagogų ir garsių menininkų iš Meksikos, Kenijos, Baltijos šalių ir Europos.

„Kurk. Bendrauk. Siek profesinio meistriškumo!“ – tokiu šūkiu „Kurk Lietuvoje“ palydėjo 3-osios tarptautinės vasaros meno akademijos „Art Baltica 2009“ kūrybinės vasaros dalyvius ir rengiasi naujiems kūrybiniams iššūkiams 2010-aisias.

Detalesnę informaciją apie „Art Baltica 2009“ bei kitus „Kultūros artelės“ projektus rasite http://www.CultureArtFact.org ir http://www.Myspace.com/ArtBaltica

VšĮ „Kultūros artelė“ veiklą gerbiantys rėmėjai ir partneriai: Yanos International (NL), UAB „Garsų pasaulis“, leidykla „Nieko rimto“, mineralinis vanduo „Vichy“, Kultūros rėmimo fondas ir Vilniaus miesto savivaldybė; „Medicinos Verslo Akademija“, Agentūra ŪPAS, Kuršėnų meno mokykla, „Menas sau“, Vertimų centras „Ermara“, Eičiūnų jaunimo centras, Kuršėnų karate kyokushin klubas DAO, Šiaulių „Aušros“ muziejus, Šiaulių turizmo informacijos centras. Maestro Olialia kortelė, Miesto IQ, Respublika.

Informaciniai rėmėjai:
http://www.cultureartfact.org/index.php?tid=5&sid=226

Nuotraukos – Ramūno Monstvilo ir Jurgitos Treinytės

PAPILDOMA INFORMACIJA:
Odetė Abromavičiūtė
VšĮ „Kultūros artelė“
Mobil. tel. 8 659 69 211
El. paštas: KurkLietuvoje@gmail.com
 

 
  © e-Solution: InDis Baltic