LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Pranešimai spaudai    

Žurnalas ATEITIS: Žodžiai nuo smilgų - vaikų širdelėse

Ieva Anelauskaitė


ŽODŽIAI NUO SMILGŲ – Į KIEKVIENO ŠIRDĮ

Pasibaigė vasara, ruduo vėsiai alsuoja į mus rudeniškom spalvom. Žolynai pievose pastirę, tarytum ko laukiantys… Kol šalnos dar nesignaibo, skubėkime surankioti žodžius nuo smilgų, suverkim juos į naują giją – taip, kaip mokam, ir kaip širdis norėtų.

Po plačiu projekto-festivalio „KURK LIETUVOJE” sparnu neseniai prigijo nauja plunksna – projektas skaitantiems ir rašantiems vaikams, paaugliams ir jaunimui – „Žodžiai nuo smilgų”.

Šiandienos kasdienybėje grožinei literatūrai ir juolab poezijai paliekame vis mažiau vietos. Bet ar pelnytai? Vis didesnę laiko duoklę atiduodame daugybei televizijos kanalų, informaciją ir žinias susirenkame iš interneto platybių, jomis dalijamės įvairiausiomis naujoviškomis ryšio priemonėmis. Neretai užsimirštame, jog pats svarbiausias ryšys turėtų būti su tais, kurie dabar yra šalia mūsų, patys gražiausi žodžiai – tie, kurie išeina iš širdies. O pats brangiausias laikas – stabtelėjimas akimirkoje…

Šių metų rugsėjo 26 d. Kuršėnų vaikų globos namuose džiaugsmingai debiutavo naujas VšĮ „Kultūros artelė” literatūrinių edukacinių renginių ciklas „Žodžiai nuo smilgų”, papildęs projekto - festivalio „Kurk Lietuvoje“ meninės saviraiškos programą ir orientuotas į jaunus žmones, šis poezijos popiečių, eilių kūrimo ir skaitymo pamokų ciklas jau pirmojo renginio metu švelniai palietė jautrias vaikų ir paauglių širdeles.

Kuršėnų globos namų gyventojai projekto dalyvius priėmė labai šiltai. Jie patys pradėjo šventę paruošta lietuvių liaudies dainų ir pasakojimų programa „Naktigonė“ (režisavo auklėtoja Danutė Blankienė) – prie stilizuoto laužo dainavo pritariant gitarai, pasakojo trumpas šmaikščias istorijas. Renginį pratęsė neseniai išleistos lyrinės knygelės „Skambėjimas atskirai“ pristatymas. Pristatyme knygos autorė Ieva Anelauskaitė papasakojo knygos gimimo istoriją nuo idėjos iki rezultato. Buvo skaitomi kūriniai. Iliustratorė Laura Buzienė apsakė, kaip buvo kuriamos iliustracijos knygai ir koks įdomus yra knygos turinio bei piešinių derinimo procesas.

Renginyje dalyvavo virš 40 įvairaus amžiaus vaikų, paauglių ir jaunimo (nuo 6 iki 18 metų). Vyko raiškiojo skaitymo konkursas, kuriame dalyviai skaitė savo pačių kūrybą – eiles bei pasakas. Šioji renginio dalis buvo įdomiausia ir smagiausia tiek dalyviams, tiek žiūrovams. Į savo kūrinukus vaikai sudėjo viską, ką turėjo širdelėse. Globos namų pedagogai kartu su projekto organizatoriais išrinko tris dalyvius, gražiausiai perskaičiusius kūrybą. Tačiau patys kūrinukai visi buvo verti padėkų ir aplodismentų – juose gyvai pulsuoja jausmai – mamos ir šilumos ilgesys, draugystė, teisybės ieškojimas ir dižiulis troškimas gyventi geriau, siekti daugiau.

Po linksmų plojimų ir prizų įteikimo renginio tęsinyje pasiliko tik tie, kuriems literatūra išties reiškia labai daug ir kurie norėjo pasiklausyti bei išmokti daugiau.

Literatūros popietėje – pamokoje buvo 12 dalyvių. Jie diskutavo apie poeziją ir rašymo svarbą, klausėsi įvairių poetų eilių bei mokėsi kurti patys. Paskui visi skaitė savo ką tik sukurtas eiles. Popietės metu remiamasi į eilėraštį kaip į priemonę atspindėti save, išlaisvinti vaizduotę, sujudinti jausmus ir juos išreikšti žodžiais. Vaikai yra patys geriausi stebėtojai, patys imliausi mokiniai ir patys atviriausi dalijimuisi. „Žodžiai nuo smilgų” – dar vienas mėginimas aplinkiniais keliais – per žodinę kūrybą, poeziją prieiti kuo arčiau širdies. Užuot kaltinę jaunimą nemokšiškumu ar abejingumu, padėkime jam rasti būdus atsiverti – sau, kitiems, gyvenimui.

Vėliau vaikams buvo išdalyta vilniečių Rossetos ir Tomo Wilbur šeimos bei Vokietijos lietuvių bendruomenės suteikta labdara (pirmininkės Ievos Kleinauskas iniciatyva): drabužėliai, žaislai, knygos, žaidimai. Šiems vaikučiams kiekviena VšĮ „Kultūros artelės“ vadovės Odetės Abromavičiūtės viešnagė sukelia didelį džiaugsmą – jie gauna ne tik dvasininių, bet ir materialinių dovanų, - kaip tik to, ko labai stokoja.

Pasibaigus renginiui vaikų globos namuose, projekto organizatoriai aplankė Viekšniuose (Mažeikių raj.) gyvenančią poetę ir bardę Vilhelminą Imbrienę – pasidalyti literatūrinės popietės rezultatais bei pasisemti poetinės patirties.

Organizatoriai dėkoja pirmiesiems savo pagalbininkams – „Yanos International“ ir UAB „Biuro standartas“, padovanojusiems renginiui reikalingų priemonių bei ieško nuolatinio globėjo, galinčio paremti šią iniciatyvą, kad panašūs renginiai vyktų toliau ir aplankytų visus, mylinčius lietuvišką žodį bei norinčius suprasti jo galią. Įvykęs renginys parodė, kad rašymas augančiai asmenybei – ne tik saviraiškos, bet ir saviugdos priemonė. Todėl labai svarbu ieškoti vis naujesnių priemonių ir metodų, stiprinančių žodinę raišką, formuojančių dvasines vertybes, skatinančių asmenybės augimą.

VšĮ “Kultūros artelė” nenuilsdama vykdo misiją – žmogus – menui, menas – žmogui. Svarbu, kad tame susilietime gimtų kuo įvairesni ir įdomesni kūriniai, atnešdami džiaugsmą, praplėsdami mąstymą, kaupdami patyrimą.


 
  © e-Solution: InDis Baltic