LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Pranešimai spaudai    

„Kurk Lietuvoje!: Art Baltica 2010" prasideda!!!

2010 m. liepos 22d., Vilnius

Viešosios įstaigos „Kultūros artelė“
Pranešimas spaudai

2010 m. liepos 22 d. 15 val. VU Botanikos sode Kairėnuose vyks viešosios įstaigos „Kultūros artelė“ ketvirtosios tarptautinės meno akademijos „Art Baltica 2010”, kuri yra projekto „Kurk Lietuvoje!“ sudėtinė dalis, pristatymas. Akademijoje jaunuosius menininkus ir atlikėjus suvienys pilietiškumas ir kūrybiškumas, įvairios naujos meninės saviraiškos formos. „Art Baltica 2010” siekia skatinti toleranciją, todėl projekte dalyvauja regos negalią turintys ar iš vaikų namų išėję jaunuoliai, kurie neabejingi menui. Dešimt dienų (liepos 23 - rugpjūčio 1d.) vasaros meno akademijoje, įsikūrusioje poilsiavietėje prie Baltijos jūros, vyksiančiuose užsiėmimuose dalyviams tobulėti padės žinomi Lietuvos ir užsienio pedagogai, savo srities specialistai, lektoriai. Ypatinga 4-osios akademijos viešnia – dailininkė iš Sankt Peterburgo (Rusijos) Larisa Pavlova. Menininkė dalinsis savo patirtimi su „Art Baltica 2010“ dalyviais, turinčiais regėjimo negalią.
VU Botanikos sode Kairėnuose liepos 22d., 4-osios tarptautinės vasaros meno akademijos „Art Baltica 2010“ pristatytmo metu vyks nedidelės improvizuotos kūrybinės dirbtuvės, į kurias kviečiami visi, norintys kurti kartu su dailininke Larisa Pavlova. Renginio dalyviai ir svečiai tai pat turės progą, lydimi gido, apžiūrėti Botanikos sodo augalų kolekciją, pasižiūrėti filmuotas akimirkas iš praėjusių metų tarptautinės vasaros akademijos „Art Baltica“ (baigiamasis akademijos renginys 2009m. liepos 30d. vyko būtent šiame sode), bei pasiklausyti klasikinės muzikos kūrinių, atliekamų jaunųjų atlikėjų.

Papildoma informacija. Larisa Pavlova (Sankt Peterburgas, Rusija) regėjimo neteko būdama aštuonerių metų, tačiau tėvai skyrė daug dėmesio jos įvairiapusiam lavinimui. Regėjimo netekimas Larisai nesutrukdė mokytis piešti ir semtis meno paslapčių pas garsų rusų menininką, talentingą mokytoją Jurijų Našivočnikovą. 2005m. Larisa Pavlova buvo priimta į Rusijos dailininkų sąjungą, yra pelniusi ne vieną garbingą apdovanojimą.
Kurdama Larisa naudoja įvairias technikas ir netikėčiausias priemones - piešia guašu ant popieriaus, pieštukais ant audinio, plastelinu ant kartono, kuria atvaizdus ant aliuminio folijos lakštų, polistireno plokščių, „Splendorlux“ popieriaus ir kt.. Menininkė aktyviai dalyvauja parodose, tarptautiniuose meno ir edukaciniuose projektuose, skirtuose žmonėms su regos negalia.

Plačiau apie VŠĮ „Kultūros artelė“ ir jos projektus:

Viešoji įstaiga „Kultūros artelė“ jau ketvirtus metus iš eilės vykdo projektą „Kurk Lietuvoje“, kurį sudaro renginių ciklai, skirti Lietuvos jaunimo socialinės integracijos bei pilietiškumo ugdymo skatinimui, kūrybinių erdvių skirtinguose Lietuvos regionuose kūrimui.
2009 - 2010 metais suorganizuoti tokie renginiai: „Afrik@LT2008-2013“ (Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos su Kenijos specialių poreikių mokyklos „Little Rock“ draugystė, pirmasis teletiltas: Nairobi - Vilnius), Panevėžio, Zarasų, Šiaulių, Vilniaus regionuose surengtos labdaringos meninių fotografijų parodos „Mama Afrika“; 3 naujų knygų pristatymai ( Jūratės Statkutės de Rosales istorinė knyga „Senasis aisčių giminės metraštis“, tapytojo Virginijaus Kašinsko kūrybos inspiruotas projektas „Kosmogonija kaip gyvas menas“: knygelės su taktilinėmis iliustracijomis „Lietuvių mitologiniai ženklai“ ir poetės Ievos Anelauskaitės knygelė „Skambėjimas atskirai“. Taip pat I. Anelauskaitės inicijuotas naujas edukacinių renginių ciklas vaikams ir jaunimui, plėtojantis žodinę raišką, skatinantis kūrybiškumą bei savęs ieškojimą, mokantis matyti ir girdėti širdimi „Žodžiai nuo smilgų“; surengti kamerinės muzikos koncertai Panevėžio Šv. Juozapo senelių ir invalidų globos namuose (Panevėžys), Kuršėnų vaikų globos namuose (Šiaulių raj.), meno galerijoje „Stopkė” (Vilnius), Ch. Frenkelio viloje (Šiauliai), dainuojančių akmenų slėnyje „Madzuchai” (Kretingos raj.), Pūčkorių patrankų liejykloje (Pavilnių regioninis parkas), tarptautinis senjorų teniso turnyras „Dubingiai Open 2009” uždarymo šventėje; sukurtos interneto svetainės jauniesiems talentams: www.myspace.com/Loreta.Taluntyte, www.myspace.com/RegnumMusicale, www.myspace.com/ArfikaLT; surengtos autorinės Renatos Laučkienės ir Jūratė Vadapalienės (Panevėžio raj.) autorinių darbų parodos „Angelų prisilietimas“ ir nuolat talpinama informacija socialiniuose tinkluose.
2010m. VŠĮ „Kultūros artelė“ pakvietė į šiuos projektus: pilietinę, kultūros paveldo apsaugos akciją „Angelų prisilietimas prie Nevėžninkų (Sandėlio) koplyčios”; bendradarbiaujant su Panevėžio M. Rimkevičaitės technologine mokykla, buvo surengtas pilietinės, meninės saviraiškos konkursas „Tėvyne, o kas paliudys, kad buvau tau duotas?”. „Kultūros artelės“ globojami talentai puošė valstybinės reikšmės renginius; dalyvavo Baltijos jūros šalių jaunimo renginyje „Be young“, „Startu p Jam Baltic“. Su Turkijos partneriais (kamerinio ansamblio „Feverish“ nariais) šiuo metu kuriamas smuikininko ir pedagogo Tuğrul Göğüş inicijuotas projektas, siekiantis kultūrų dialogo su Lietuva – tai „Muzikos enciklopedija internete“ www.muziklopedi.org . Dabar yra ruošiama informacija apie Lietuvos kompozitorius, kurių muziką atliko Turkijos atlikėjai vizito Lietuvoje metu.
Plačiau apie meno akademiją “Art Baltica 2010”. Ši akademija yra jau ketvirtus metus rengiamo projekto „Kur Lietuvoje dalis“dalis. Meno akademija, kurią organizuoja VŠĮ „Kultūros artelė“ išsiskiria tuo, kad kartu su jaunaisiais atlikėjais, kurie susirenka iš visos Lietuvos, dalyvauja jaunuoliai, turintys regos ir klausos negalias, bei vaikai, gyvenantys vaikų namuose. Tokiu būdu akademijos dalyviai ne tik lavina savo muzikinius ir meninius gebėjimus, dirbdami su kviestiniais Lietuvos bei užsienio pedagogais, klausosi paskaitų įvairiomis temomis, bet ir mokosi vieni iš kitų – priimti, suprasti skirtumus, būti ir kurti kartu su „kitokiais“.
Vasaros meno akademijų, rengiamų „Kultūros artelės“, pagrindinis tikslas yra lavinti ir ugdyti harmoningą asmenybę, todėl šalia specialybinių muzikiniam atlikimui skirtų pamokų didelis dėmesys skiriamas užsiėmimams, kuriuose akademijos dalyviai gauna įvairių žinių ir patarimų, susijusių su scenos judesiu bei scenine išvaizda, kūno lavinimu bei mityba. Akademijoje kiekvienais metais dirba psichologas, kineziterapeutas, jogos treneris, kiti specialistai. Jaunieji atlikėjai, kurie sudaro didžiąją vasaros meno akademijos dalyvių dalį, paruošia koncertinę programą, kurią atlieka įvairiose koncertinėse erdvėse Lietuvoje.
Toks VŠĮ „Kultūros artelė“ vasaros meno akademijos modelis tapo pavyzdžiu kitoms įvairių organizacijų meno akademijoms. 1-oje vasaros meno akademijoje „Art Baltica 2007“ (stovykla Berčiūnuose, Panevėžio raj.) jaunieji atlikėjai susibūrė į jaunimo simfoninį orkestrą (dirigentas - Laurynas Vakaris Lopas), kartu su pedagogais paruoštą muzikinę programą atliko Ateininkams, stovyklaujanties drauge, Anykščių centrinėje aikštėje, Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje, Klaipėdos koncertų salėje,. Šioje akademijoje dalyvavo ir jaunuoliai su regos negalia. Jie turėjo savo atskirą programą, skirtą meniniam lavinimui (tapybos užsiėmimai silpnaregiams, taktilinės grafikos – akliems), tačiau abiejų programų – tiek jaunųjų atlikėjų, tiek meninio lavinimo - dalyviai galėjo dalyvauti visuose akademijos užsiėmimuose ir renginiuose.
Jau pirmoje vasaros meno akademijoje buvo akcentuojama bendruomenės tema: akademijos dalyviai lankė vaikų namų Panevėžyje gyventojus – mažiesiems vakarais buvo skaitomos pasakos, jie kartu dalyvavo renginyje Panevėžio miesto centre, nedidelė akademijos dalyvių grupelė bendravo su bendraamžėmis Panevėžio moterų kalėjime.

2-oje ir 3-oje „Art Baltica“ 2008 ir 2009 metais vyko Kuršėnų vaikų globos namuose, todėl buvo išnaudota puiki galimybė į vasaros meno akademijos renginius įtraukti jų gyventojus – gabūs ir kūrybingi vaikų globos namuose gyvenantys jaunuoliai kartu su iš įvairių Lietuvos vietų atvykusiais atlikėjais ir menininkais dalyvavo akademijos užsiėmimuose ir paskaitose, mažiesiems vaikų namų gyventojams vakarais buvo skaitomos pasakos, jiems taip pat buvo sudarytos sąlygos įsitraukti ir dalyvauti akademijos užsiėmimuose. Akademijos dalyviai galėjo pasirinkti – labiau lavinti savo muzikinius atlikimo ar meninius vaizdavimo gabumus. Į akademiją imti kviesti užsienio pedagogai: Bernhard Woestheinrich (Vokietija) ir Hokshila Andrade, dalyviai iš kaimyninių šalių. Akademija, tęsdama projekto „Kurk Lietuvoje“ tarptautinio bendradarbiavimo tradiciją su Kenija, Italija, Olandija, Rusija, Ukraina, Švedija, Suomija, Vokietija, Latvija, Estija, Lenkija, tampa tarptautine.

4-oje tarptautinės vasaros meno akademijos „Art Baltica 2010“ dalyviai tradiciškai gali rinktis iš dviejų – muzikinio atlikimo ir vizualiųjų bei taktilinių menų – programų. Stovykloje dalyvauti pakviesti Lietuvos ir Rusijos menininkai, lektoriai, atokiausiuose Lietuvos regionuose gyvenantis menui gabus jaunimas ir vaikai su negalia ar patiriantys socialinę atskirtį. Kaip ir kiekvieną vasarą, kūrybinė stovykla bus užbaigiama dalyvių darbų, parengtų muzikinių programų pristatymais Lietuvos regionų ir miestų šventėse, dalyvavusiems bus įteikti akademijos dalyvio pažymėjimai. 2010 m. liepos 30 d. nuo 13 val. iki 16 val. numatomas „Art Baltica“ dalyvių prisistatymas „Art Baltica: kurk Klaipėdos parke!“„Jūros šventė“ pynėje. Visuomeniniais pagrindais ją organizuoja judėjimas „Klaipėdieti! Atgaivinki savo miesto parką“.

PAPILDOMA INFORMACIJA:
Odetė Abromavičiūtė
Viešoji įstaiga „Kultūros artelė“
Mobil tel: + 370 659 692 11
Skype: oabromaviciute
E-mails: KurkLietuvoje@gmail.com

Projektai internete:
http://www.CultureArtFact.org
http://www.myspace.com/CultureArtFact
http://www.myspace.com/ArtBaltica
http://www.myspace.com/AfrikaLT
http://www.myspace.com/MildaRasilaviciute
http://www.myspace.com/JoanaDaunyte
http://www.myspace.com/RegnumMusicale
http//www.myspace.com/Loreta.Taluntyte
http://www.facebook.com/oabromaviciute
http://www.facebook.com/KulturosArtele
http://www.youtube.com/KulturosArtele
http://www.youtube.com/CultureArtFact

 
  © e-Solution: InDis Baltic