LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Pranešimai spaudai    

Vasaros meno akademijos “Art Baltica” dalyviai nudžiugino ir vaikus, ir kalines

„Panevėžio rytas“ žurnalistė Virginija Januševičienė ir VDA doktorantė Diana RaudonienėVasaros meno akademijos “Art Baltica” dalyviai nudžiugino ir vaikus, ir kalines


„Panevėžio rytas“ žurnalistė Virginija Januševičienė ir VDA doktorantė Diana Raudonienė

Didžiuliai laumžirgiai sėkmei tykančiai už kampo

Pirmasis „Europos menų ir parkų festivalis 2007“ – tai gamtos, žmogaus ir laisvos meninės saviraiškos vienovė, tai kelias į esmingiausią savo būties dalį gamtos ritmu. Pirmą kartą pristatytos kultūros ir menų klasterio programos socialiai pažeidžiamai auditorijai Panevėžyje ir kultūrinio turizmo traukos centruose Anykščiuose, Vilniuje ir Klaipėdoje. Festivalio programoje skambėjo gyva klasikinė muzika, pristatyti vizualiniai menai, vyko kūrybinės dirbtuvės gamtoje: „Vabzdžių gamyba itin reta juvelyrine technika“, vadovaujamas pasaulinės lėlininkų asociacijos UNIMA narė M. Dž. Ubartienės davė galimybę jaunimui kelias valandas po atviru dangumi kurti originalius kūrinius, todėl Panevėžio Senvagėje vieną permainingą vasaros šeštadienį buvo galima išvysti neįprastą vaizdą: ant žolės, sėdėjo grupelė jaunimo ir iš įvairių medžiagų konstravo kažkokius neregėtus vabzdžius. Šalia grojo jaunimo simfoninio dalyvių kamerinės grupės muzikantai, o šią vietą pamėgę vestuvininkai džiaugėsi tokia netikėta dovana. Kai kurie iš jų pamanė, kad šią staigmeną jiems padarė artimieji, ir tik retas išsiaiškino, jog laumžirgių kūrėjai ir muzikantai yra pirmosios vasaros meno akademijos „Art Baltica – Panevėžys 2007“ dalyviai.

Vasaros meno akademijos dalyviams – didžiulis žinių bagažas ir naujos patirtys

Statistika prognozuoja, kad iki 2008 metų iš Lietuvos emigruos 150 tūkst. lietuvių banga, tačiau šio projekto aktyvumas ir edukacinių disciplinų patrauklumas neturėtų leisti papildyti emigruojančiųjų sąrašo. Vasaros meno akademijos „Art Baltica 2007“ ir „Europos menų ir parkų festivalio“ kūrėja O. Abromavičiūtė, neregių ir silpnaregių projektų vadovė, VDA doktorantė D. Raudonienė ir dirigentas L. V. Lopas sukvietė į vieną būrį muzikai, menui gabius jaunuolius, kurie jau studijuoja ar tik ruošiasi studijuoti. Pirmoji vasaros meno akademija įsikūrė Berčiūnų Ateitininkų stovykloje. Džiugu, kad bene pirmą kartą dalyvavo grupė specialistų, kompleksiškai ugdančių profesionalų atlikėją ir asmenybę. Su jaunimu dirbo sceninio įvaizdžio kūrėja, grožio emisijos „Alondž“ vadovė J. Sargautytė; gydytoja psichoterapeutė N. G. Midttun. Be jogos užsiėmimų, naudingas seminaras apie stuburo bei kitų skausmų prevenciją vyko su Lietuvos Olimpinės komandos kineziterapeutu E.Tutkumi; Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, habilituota daktarė, aktorinio meistriškumo ir sceninio judesio specialistė A.Adomaitytė išugdė ne vieną pasaulinį pripažinimą pelniusią scenos žvaigždę, ji pristatė savo knygas „Teatro edukologija. Lietuvos vaidybos mokykla, 2004 “, „Aktoriaus plastikos pagrindai, 1995“; Su kamerinėmis jaunimo grupėmis dirbo gerbiami Lietuvos pedagogai doc. T. Adomavičius, prof. J. Rimas ir buvusio dirigento mokinė, violončelininkė R. Ugianskienė.

Intensyvus kūrybinis procesas

Kiekvieną dieną po kelias valandas vykdavo vasaros meno akademijos „Art Baltica 2007“ simfoninio orkestro repeticijos. Kaunietė fleitininkė G. Jakutytė tvirtino, kad dirigentas pareikalauja labai daug, tačiau padeda viską pasiekti išraiškingai paaiškindamas kaip galima pasiekti puikiausio rezultato. O kai pavyksta – jautiesi fantastiškai, kai padarai kas atrodė neįmanoma. Dalyviai nekantriai laukia sekančių metų, naujos patirties, naujų programų ir palankesnių sąlygų dalyvauti šioje stovykloje.

Kai tamsos pasaulis šalia tavęs

Kartu su muzikuojančiu jaunimu vienoje stovykloje kūrė trys Lietuvos Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro auklėtiniai. Neregiai L.Taluntytė ir M. Suchovėjus ir silpnaregis R. Antropikas piešė, naudodami taktilinės grafikos priemones – specialų popierių bei rašiklį Thermo-Pen, kurias vasaros akademijos organizatoriai pirko iš amerikiečių gamintojų firmos. Nuo gimimo nematantys jaunuoliai pirmą kartą piešė tokiomis priemonėmis, kurios leido iš karto patikrinti gautą rezultatą apčiuopiant nubrėžtą liniją, ir tuomet koreguojant vaizduojamo objekto piešinį. Piešimo procesas, kurio metu lapo paviršiuje akimirksniu iškyla reljefinis vaizdas, piešėjams suteikė daug įstabių akimirkų. „Pirmą kartą pamačiau piešinį. Jis iškelia tokį reljefą, kad atrodo, jog tu tikrai pieši. Jauti piešinį ranka... Niekada neįsivaizdavau, kaip atrodo piešinys. Labai patiko piešti. Labai lengva – kaip ir reginčiam žmogui. Lygiai taip pat lengva braukti pieštuku - viskas tas pats, tiktai kad reljefas iškyla. Tikrai patiko piešti,“ – įspūdžiais dalinasi Loreta. Ekspresyvūs ir grafiški jaunųjų dailininkų piešiniai patiko ir kitiems stovyklos dalyviams. Jie taip pat buvo kviečiami išbandyti taktilines priemones. Kadangi stovykloje nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro skambėjo repetuojamų kūrinių garsai, piešimo tema taip pat buvo muzika, tiksliau – muzikos instrumentai. Loretos paprašytos, J. Slavinskaja ir J. Staniulytė pavaizdavo instrumentus, su kuriais jos groja – tai voltornė ir smuikas. Stovyklos metu išsipildė merginos svajonė susipažinti su visais simfoniniame orkestre grojančiais instrumentais. „Galėjau paliesti instrumentus, sužinoti, kaip kiekvienas atrodo,“ - sakė Loreta. - Iki stovyklos teko susipažinti su violončele, bosine gitara, būgnu, sintezatoriumi ir pianinu. Galvojau, kad smuikas sunkus... Pasirodo, jis lengvas. Iš instrumentų labiausiai paliko įspūdį trombonas... Gal būt dėl to, kad mokytojas užgrojo būtent tokią pjesę – labai įdomiai skambėjo.“

Bendravo su našlaičiais ir kalinėmis

Projekto savanoriai dalyviai kasdien lankėsi jauniems atlikėjams neįprastose vietose: tai Panevėžio moterų pataisos namuose, kur bendravo ne tik su paauglėmis, kalinčiomis už įvairius nusikaltimus, bet ir su kūdikiais, gimusiais nelaisvėje. Organizatorius nustebino, kad čia kalinčios moterys labai susidomėjo muzika, mandalų spalvinimu, sulaikusios kvapą įdėmiai klausėsi pasakojimų apie įvairias dalyvių gyvenimo laikotarpius.

Vakarais lankėsi A. Bandzos vaikų ir kūdikių namuose, prieš miegą sekė mažyliams muzikines pasakėles ir stebėjo našlaičių „rungtynes“ už teisę prisiglausti ir atsisėsti šalia... Mažieji vaikų namų stebuklai ir kalėjimo mamos su kūdikiais džiaugėsi šilta vaikystės pasakėle, muzikine dovana. Savo nuoširdumu dalijose projekto savanoriai: vilnietis trombininkas P. Juška ir kaunietė fleitininkė G. Jakutytė, panevėžietis gitaristas D. Lomonosovas, „Garso“ šokėja E.Žigaitė ir renginių vedėja V. Žigienė, kviestiniai pedagogai. Visiems vasaros meno akademijos „Art Baltica“ dalyviams ir vaikų namų našlaičiams padovanojo UAB „Nieko rimto“ dailininkės Sigutės Ach autorinių paveiksliukų su autorės parašu.

„Siekiu būti kaip jie...“ – Pažintis su Klaipėdos pasididžiavimu, karilionininkais Kęstučiu Kačinsku ir Stasiu Žilevičiumi

Viešoji įstaiga „Kultūros artelė“ papildė vasaros meno akademijos projektą kita sudėtine projekto dalimi - „Siekiu būti kaip jie...“. Pažintis vyko su Klaipėdos miesto pažibomis, dirigento Lauryno Vakario Lopo kolegomis – tarptautinių konkursų laureatais, karilionininkais (profesionaliais varpų skambintojais) K. Kačinsku (Chorvedys, nuo 1978 m. LMA Klaipėdos fakultetų dėstytojas) ir su St. Žilevičius (pianistas, klavesinininkas, koncertmeisteris, karilionininkas, Klaipėdos universiteto docentas).

Vasaros meno akademija „Art Baltica 2008” jau pakeliui

Nuo 2008 m. liepos 16 d. iki rugpjūčio 15 d. tikimės vėl būti kartu kitaip. Dalyvių registracija vyks nuo rugsėjo iki 2008 m. gegužės mėn. Laukiamas jau dalyvavęs Lietuvos jaunimas, žymios asmenybės ir užsienio pedagogai, pasaulio lietuviai, tautinių mažumų atstovai ir visi norintieji. LR Vyriausybei, LR Švietimo ministerijai ir LR Kultūros ministerijai bei Lietuvos miestų bei regionų savivaldybėms palaikant savo regiono jaunuosius talentus, 2008 metų vasaros meno akademijoje „Art Baltica“ sukurtas programas, ketiname šį projektą pristatyti ne tik Lietuvos, bet Latvijos ir Estijos publikai. Visa sėkmė glūdi tik Lietuvos kultūros politikoje ir pačių projekto dalyvių rankose.

Be jų nebūtų ir mūsų
„Yanos International Foundation" (Nyderlandai), LKSKS „Nemunas", UAB „Indis", UAB „Consultor Vilnensis“, Kosmetikos priemonių komplektus mokymams skyrė UAB „Erdesa“; UAB „Staipa", LR Kultūros ministerija, Kultūros ir sporto rėmimo fondas, Vilniaus m. savivaldybė, Internetinė prekyba maisto papildais www.vikingomega3.lt, leidykla „Nieko rimto", dailininkė Sigutė Ach, reklamos agentūra „Arti dizainas“, visas būrys partnerių, informacinių rėmėjų - tai „ELTA“, „Info Savaitė", Interneto svetainės „Aina", „Amerikos Lietuvis“, „Verslo renginiai ir pramogos", „Events in Lithuania“, vertimų centras „Ermara“ir daugelis kitų Žemės angelų.Daugiau informacijos:

Odeta Abromavičiūtė / VšĮ „Kultūros artelė“ direktorė
Mobil. tel. 8 ~ 659 69 211; tel./faks (8 ~ 5) 234 80 95
El. p: info@CultureArtFact.org arba CultureArtFact@gmail.com
http://www.CultureArtFact.org


 
  © e-Solution: InDis Baltic