LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Pranešimai spaudai    

6-osios Tarptautinės ankstyvojo muzikinio ugdymo konferencijos atgarsiai

NVO "Kultūros artelė" informacija


P R A N E Š I M A S   Ž I N I A S K L A I D A I

2008 m. kovo 22 d., Vilnius

Jau šeštą kartą visuomeniniais pagrindais organizuojama muzikinio ugdymo konferencija, kuri vyko 2008 kovo 17 - 21 d. "Elfų teatre“ (Konstitucijos pr. 23 B, Vilnius) į seminarus, atviras pamokas, sukvietė Vilniaus meninės studijos "Diemedis”, NVO "Linksmosios strazdanėlės” vaikai ir jų tėveliai. Konferencija nudžiugino, praturtino Lietuvos pedagogus, muzikos mokytojus, ikimokyklinių įstaigų darbuotojus net iš atokiausių Lietuvos regionų ir suvienijo savo srities specialistus, savanorius, atsidavusiuos savo darbui profesionalus bei pasaulinį pripažinimą pelniusius užsienio lektorius.

Aštuntą kartą Lietuvoje viešinti Temple universiteto, Filadelfijoje dekanė, muzikinės konferencijos vadovė Dr. Beth Bolton žavėjosi kasmet augančia ir besidominčia muzikos pedagogų auditorija.

Kaip ir kasmet ir šį kartą į konferenciją pavyko sukviesti puikius lektorius, kurie labdaringais tikslais atvyksta į Lietuvą kaip antai Jauness Musical International prezidentas, koncertų vaikams organiyatorius Per Ekedahl (Švedija), Klaipėdos universiteto dėstytoja dr. Rūta Girdzijauskienė, Orffo asocijacijos Maskvoje pirmininkas Vadim Kanevskij (Rusija), universiteto do Estado de Santa Catarina profesorė Dr. Teresa Mateiro (Brazilija), muzikos pedagogas tyrinėjantis vaikų muzikines reakcijas ir įvaizdžius Diego Maugeri (Italija, JAV), chorų vadovas, muzikinių pastatymų meninis vadovas,Temple universiteto doktorantas Corin Overland (JAV), Romos kūno perkusijos mokyklos vadovas Dr. Ciro Paduano (Italija), koncertų vaikams dirigentas ir pedagogas Mindaugas Piečaitis (Vokietija), Čikagos vaikų dainavimo instituto direktorė Mary Ellen Pinzino (JAV), Vilniaus pedagiginio universiteto ir Vilniaus kolegijos dėstytoja Dr. Emilija Sakadolskienė su savo buvusiomis studentėmis Inga Vaišienė ir Daiva Vitienė pateikė savo tyrimų rezultatus, idėjų banko iniciatorė, konferencijos kordinatorė Regina Poškutė-Gruen (Vokietija).

Programoje - moksliniai pranešimai, praktikumai mokytojams, atviros pamokos su vaikais

6-oji Tarptautinė ankstyvojo muzikinio ugdymo konferencija įvyko 2008 kovo 17 - 21 d. "Elfų teatre“.
Šiais metais ypatingas dėmesys buvo skirtas dainavimui. Bežodiniai balso lavinimo žaidimai, vaikų dainavimo ypatumai, vokalinė improvizacija, (Corin Overland, Mary Ellen Pinzino, Vadim Kanevskij), kasdienėm kūno perkusijos pratybom (Dr. Ciro Paduano). Šioje konferencijoje paliestos mūsų visuomenėje labai aktualios temos. "Vaikų teisė į koncertus ir kultūrą“ pranešėjas Per Ekedahl. Švedijoje profesionalių muzikantų nuolatiniai koncertai mokyklose. Koncertų vaikams kūrimas, vaikų dalivavimas koncertuose kartu su profesionaliais muzikantais, bei kitose šalyse naudojamą literatūrą pateikė Mindaugas Piečaitis. Gilią ir aktualią temą apie nepakeičiamą šeimos reikšmę vaiko asmenybės ugdymui "Muzika ir šeima: muzikinis ir emocinis bendravimas“ palietė Dr. Beth Bolton. Pirmą kartą buvo pateikti mokytojų praktikų naudingi tyrimai. Vilniaus pedagoginio universiteto ir Vilniaus kolegijos dėstytoja dr. Emilija Sakadolskienė su savo buvusiomis studentėmis Inga Vaišienė ir Daiva Vitienė pateikė savo klasės situacija prieš tyrimus ir po jų. Muzikos klausymo modeliai“ ir knygą "Ant muzikos sparnų" puikiai pristatė Dr. Rūta Girdzijauskienė. Pateikdama praktinių pasiūsymų, kaip galima naudotis šia nauja knyga, kuri apjungia dailę muziką ir literatūrą. Pamokos su skirtingomis vaikų amžiaus grupėmis.

Tarptautinė pedagogų komanda dirbo su Lietuvos mažaisiais

Dr. Ciro Paduano dirbo su 8–10 metų M.K.Čiurlionio meno mokyklos vaikais. Jie nustebo, kai jiems reikėjo tik žaisti ir per žaidimą buvo pasiekta grojimo būgnais-balionais technikos, laisvo judėjimo, komunikavimo.
Dr. Beth Bolton pamoka su mokyklėlės "Strazdanėlės" vaikais iki 3 metų. Tai puikaus įsiklausymo pamoka, kur dr. Beth Bolton įtraukė ir kitus pedagogus, kad įvyktų gilus muzikinis bendravimas.
Diego Maugeri žaidė su 3–4 metų meninės studijos "Diemedis" vaikais, įpindamas ivairius vaikų vaizduotės piešinius.
Mary Ellen Pinzino pamoka su 5–6 metų meninės studijos "Diemedis" vaikais.

Kaip gimsta idėjos pedagoginiam darbui - Idėjų banko sąskaitos palūkanos

Konferencijoje buvo semiamasi ne tik profesine patirtimi, tačiau buvo mielia sužinoti kaip lektoriai semiasi idėjų kūrybinei veiklai. Kiekvienas jų bandė įvardinti kur, kada ir kaip jiems gimsta pačios genialiausios idėjos ir kas juos įkvepia.

Pateikiame keletą pavyzdžių:

• Dr. Beth Bolton (JAV):
"Šios inspiracijos skatina tobulėjimą ir judėjimą į priekį: idėjų reikia ieškoti ore, jos ten sklando ir tereikia išmokti įsiklausyti į jas; mokytis gyvai, o ne konspektuoti ar užsirašinėti, mėgautis protingais ir išmintingais žmonėmis, su kuriais susiduriame kiekvieną dieną, tad išmokime semtis žinių iš jų; beja, turime labai klausytis vaikų idėjų ir be abejo, nebijoti rizikuoti, išlipti iš savo saugios "zonos“ ir keliauti, atverti savo duris plačiajam pasauliui“;

• Mary Ellen Pintino (JAV):
"Geriausių idėjų ir didžiausio įkvėpimo semiuosi iš vaikų, nes tik juose pastebiu gražiausią pasaulį“;

• Per Ekedahl (Švedija):
"Didžiausi idėjų šaltiniai yra patys žmonės ir mūsų klaidos, iš kurių mokomąsi, tik jų nereikia bijoti, nes jos skatina nuolatinį tobulėjimą“;

• Mindaugas Piečaitis (Vokietija): "Idėjos mane užklumpa visada netikėtai, kai mažiausiai to tikiuosi, jos gali užklupti ir virtuvėje, ir tualete... Svarbiausia jomis nebijoti naudotis, komunikuoti su žmonėmis, nes tai taip pat inspiruoja naujų idėjų įgyvendinimą“;

• Diego Maugeri (JAV):
"Mano darbe su vaikas svarbiausias dalykas buvo – išlikti. Kai esi tarsi įmetamas į patalpą su 25 mažais vaikais, žaibišku greičiu turi pasigauti ar „atsiskraidinti“ idėjas kad juos sudominti, suvaldyti, o po pamokų išlikti gyvam“;

• Dr. Ciro Paduano (Italija):
"Dirbu visų pirma todėl, kad tai man teikia malonumą – dirbu tik dėl savęs, man labai gera matyti šviesą žmonių akyse, kai suteiki jiems naujų žinių, o tai yra mano įkvėpimo šaltinis ir didžiausias džiaugsmas“.

• Dr. Teresa Mateiro (Brazilija):
"Esu gimusi Afrikoje, augau Brazilijoje, todėl įkvėpimo ieškau ir randu nuolatinėje kaitoje ir judėjime, oro uostuose, žmonių veiduose ar jų gyvenimuose. Žmonės tarsi bėga pro tave, o stebint juos - smagiausia sukurti, išgalvoti naujas jų gyvenimo istorijas, aš tai darau labai dažnai“.

• Vadim Kanevskij (Rusija):
"Kartais vaikai, kartais gamta, kartais knygos, idėjos slypi visose vietose ir nežinia kur ir kada jos gali užklupti“;

• Regina Poškutė-Gruen (Vokietija):
"Vaikai, kolegos, knygos.“

• Dr. Emilija Sakadolskienė (Lietuva):
"Semiuosi idėjų visur, tačiau jos "gimsta“ vienumoje ar po maldos, kai pasišalinu nuo visų. Dar puikus šaltinis idėjoms - karšta vonia, kuri lygi karštoms idėjoms“.

Muzikinės - pilietinės naujienos vaikų sceninėje kūryboje

Konferencija unikali tuom, kad joje galima pačiam įsitikinti ką kalba bei demonstruoja lektoriai, taip pat tai, ką pristato NVO "Linksmosios strazdanelės“ ir vaikų meninė studija "Diemedis“.

Ankstyvojo muzikinio ugdymo įkūrėja Dalija Latvėnienė, ir jos dukra Sonata Latvėnaitė-Kričenienė, kuri Vilniuje įkūrė ,"Strazdanėlių“ filialą – ankstyvojo meninio ugdymo mokyklėlę, padedama sesers, aktorės Gintarės Latvėnaitės, su savo mokyklėlės lankytojais ir jų tėveliais konferencijos svečiams ir dalyviams pristatė jų pačių sukurtą vaikų operėlę: Žaiskime pasaką ,"Dangus griūva“. Tai vienas iš trijų spektaklių pagal lietuvių liaudies pasaką, kurioje skamba liaudies muzika. Muziką sukūrė Sonatos vyras Petras Krinčena. Kartu su vaikais ir jų tėvais "Elfų teatro“ scenoje dainavo Veronika Povilionienė.

Vaikų meninė studija "Diemedis“ pristatė naujausią šokio spektaklio "Bala žino“ ištraukas (choreografė B. Banevičiūtė, meninė vadovė ir muzikos autorė R. Zurbaitė). Tai bendras vaikų ir mokytojų projektas, judesio teatras. Jo idėja kilo improvizuojant su vaikais pagal lietuviškus frazeologizmus apie žmogų. Patys vaikai buvo šio spektaklio kūrėjais: įrašinėjo muziką sintezatoriumi (ji skamba intarpuose tarp šokių kaip fonas vaikų kalbėjimui), kūrė judesius šokiams, dekoracijų maketus. Spektaklis buvo pristatytas Tarptautinėje bienalėje "Šokis mokykloje“ Stokholme.

Renginį vainikavo improvozuotas konferencijos dalyvių ir lektorių pasirodymas muzikiniame pasakojime "Karvė Sofija muzikuoja“. Pagrindiniame Sofijos karvės vaidmenyje – Regina Poškutė - Gruen.

Darni organizatorių komanda ir padėka

Konferenciją kūrė ir įgyvendinti padėjo gausus būrys organizatorių: Sonata Latvėnaitė, Lina Martinkutė, Dalija Latvėvienė, Odeta Abromavičiūtė, Panevėžio pedagogų švietimo centras bei LR Mokslo ir švietimo ministerija.

Šio renginio neįsivaiduotume be jaunos kartos atstovų M. K. Čiurlionio meno mokyklos auklėtinių (mokytoja Z. Puišienė), Strazdanėlių mokyklėlės jaunųjų atlikėjų (mokytoja S. Latvėnaitė), meninės studijos "Diemedis" (mokytoja R. Zurbaitė). Kiekviename žingsnyje talkininko Vilniaus Kolegijos studentės ir geranoriškasis "Elfų" teatro kolektyvas. 

Oficialioje konferencijos pabaigoje organizatoriai nuoširdžai padėkojo visiems rėmėjams, partneriams, sukviestiems į sceną, konferencijos lektoriams LR Švietimo ministerija įteikė ministrės Romos Žakaitienės "Padėkos raštus“. 

Kokia nauda?
Kadangi pirmą kartą konferencijoje sutikome pasidalinti kultūros vadybos bei organizacine patirtimi, mes sutikome bendradarbiauti su Vilniaus miesto kolegijos Kultūros vadybos kurso studentėmis. Konferencijai pasibaigus Rasa Morkūnaitė, Inesa Bojarunec, Marija Šatkutė parengė dalyvių apklausą. Daryti oficialias apklausos anketas dar kiek ankstoka, nes poreikiai pralenkia galimybes. Smalsu buvo sužinoti dalyvių nuomonę, pageidavimus ir poreikius sekantiems metams. Konferencijos metu apklausti pedagogai, pažymėjo, kad daugelis jų į tarptautinę muzikinio ugdymo konferenciją atvyko jau ne pirmą kartą, todėl buvo labai motyvuoti, kaip ir kasmet tikėjosi sulaukti naujienų metodinėje praktijoje, žinių, kurias įmanoma pritaikyti kasdieniame pedagogo darbe.

Paprašyti įvardinti konferencijos trūkumus, tai darė labai sunkiai, tačiau vis dėl to vienas trūkumas buvo įvardintas - per didelis krūvis ir užimtumas kai kuriomis savaitės dienomis.

Pedagogai ir lektoriai žavėjosi vieni kitais, jų darbais, smalsavo kuo daugiau sužinoti apie Lietuvą, aplankyti kultūrinius traukos centrus.

Mūsų partneriai ir rėmėjai:
Kryžiaus namai, Yanos International Foundation (Nyderlandai), leidykla "Kronta“, labdaros ir paramos fondas "Maisto bankas“, leidykla "Nieko rimto, UAB "Norlife“, Goethe institutas Vilniuje, vaikų darželis "Saulės gojus".


Foto galerija: 2008.03.19-21, Vilnius


Reklamos klausimais kreiptis:
VšĮ “Kultūros artelė”
direktorė Odeta Abromavičiūtė
Mobil. tel. 8 659 69 211; tel./faks (8 ~ 5) 234 80 95
El. p: info@CultureArtFact.org / CultureArtFact@gmail.com
http://www.CultureArtFact.org

 
  © e-Solution: InDis Baltic