LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Naujienos    Pranešimai spaudai    

Nauja kompaktinė plokštelė „Daugiau ugnies“ - Romų kolektyvo „Sare Roma“ žingsnis kultūroje

VšĮ „Kultūros artelės“ informacija. Teksto autorė - Odeta Abromavičiūtė


\'\' Viešoji įstaiga „Kultūros artelė“ ir romų kolektyvas „Sare Roma“ bendradarbiauja nuo 2005 metų. Teiktos meno vadybos konsultacijos, bendrai rengti užsakomieji koncertai, ilgai kurtos vizijos. Pagaliau rėmėjų, kaip Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Vyriausybės, informacinių rėmėjų, partnerių, bičiulių  dėka kolektyvo aistringos muzikos garsai įsilies į projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ renginius. Kompaktinės plokštelės meno vadovas Ištvanas Kvikas ir visa kūrybinė komanda džiaugiasi „Sare Roma“ profesiniu augimu ir galimybe prabilti į visuomenę meno kalba. Naujojoje plokštelėje „Daugiau ugnies“ (pradiniu pavadinimu „Žalios akys“) įrašyta 13 dainų, tad gal šio skaičiaus magija, o gal romų aistros ir laisvos dvasios proveržis įžiebs kibirkštis ir jūsų namų židiniuose jau 2009 m. sausio mėn. Kaip dainuojama plokštelėje, „Daugiau daugiau ugnies, romela... daugiau daugiau aistros, žemela..., lai gitara ir smuikas groja, čigonų dainą atkartoja“.Apie romų kolektyvą „Sare Roma“

„Lietuvos romų grupės „Sare Roma“ kūrybinis kelias prasidėjo prieškaryje“ – taip savo pasakojimą apie troškimą dainuoti, kurti ir veikti Lietuvoje pradeda kolektyvo meno vadovas Ištvanas Kvikas. „Nuo 1996 m. mes siekiame ugdyti gebėjimus saugant savo identitetą, puoselėjant nacionalines ir dvasines vertybes“. Ištvanas Kvikas kolektyvui vadovauti pradėjo nuo 1996 metų. Ieškodamas kūrybinės prasmės ir siekdamas profesinio augimo, jis pradėjo bendradarbiauti su profesionaliais klasikinės muzikos atlikėjais, tokiais, pavyzdžiui, kaip Judita Leitaitė. Drauge sukurtos meninės programos ir idėjos skoningai perteikė ugningą ir laisvės pojūčiu užburiančią romų dvasią. „Sare Roma“ tapo profesionaliu romų kolektyvu, skleidžiančiu etninę muziką ir kultūrą, papildydamas programas modernaus šokio elementais. Savo išskirtinumu kolektyvas pavergė daugelį pasaulio šalių gerbėjų širdis. Didelis jų būrys nuolat laukia kolektyvo Rusijoje ir Vakarų Europos šalyse. Kolektyvo meninę saviraišką vainikuoja tarptautinių romų konkursų profesionalių ekspertų įvertinimas. 2002 m. kolektyvas parsivežė nominaciją iš Norvegijos - tarptautiniame romų muzikos konkurse Oslo mieste buvo pelnyta II-oji vieta.

Nuoširdumas ir jaunatviška energija kolektyvą nuolat skatina veržliai skintis kelią į klausytojų širdis. Kolektyvas ambicingai siekia ir komercinės sėkmės, populiarumo, ieško nišos popkultūroje, todėl mūsų ir užsienio visuomenė ne kartą girdėjo ir įsidėmėjo spalvingai atrodančius, ugniningai dainuojančius romus. „Sare Roma“ didelį dėmesį skiria ir kovai prieš narkotikus, rengia edukacinius projektus, gerumo akcijas. Jie aktyvūs socialinių projektų dalyviai ir partneriai.

„Sare roma“ grupėje dalyvauja 11 jaunų kūrybingų žmonių, o dalis jų įkūrė romų kamerinę grupę „Gipsy Moon“. Abu kolektyvai yra dažnai kviečiami dalyvauti įvairiuose klasikinės muzikos, popmuzikos renginių projektuose bei užsakomuosiuose verslo ar šeimos švenčių renginiuose.

Kūrybinis kelias su VšĮ „Kultūros artelė“


Viešoji įstaiga „Kultūros artelė“ ir romų kolektyvas „Sare Roma“ bendradarbiauja nuo 2005 metų – rengėme meno vadybos konsultacijas, bendrai organizavome užsakomuosius koncertus, koregavome viziją ir planus. Nevyriausybinės organizacijos direktorė Odeta Abromavičiūtė sumanė ir nuo 2007 metų įgyvendina edukacinį, socialinį meninės saviraiškos skatinimo mūsų šalyje projektą „Kurk Lietuvoje“, kurios sudėtinė dalis yra Tarptautinė vasaros meno akademija „Art Baltica 2007-2013“. Šią idėją ir romų poreikį įtraukti ir integruoti į visuomenę 2007 m. vasario mėn. aptarėme su VEKS 2009 direktore Elona Bajoriniene. Svajojome projekte pamatyti jaunuosius romus, šokančius pagal J. Bramso „Vengrų šokį“, jį atliekant tuo metu suburtam jaunimo simfoniniam vasaros meno akademijos „Art Baltica 2008“ orkestrui (dirigentas L.V.Lopas), tačiau, deja, kaip neretai nutinka Lietuvoje, gražiausi sumanymai „perbėga“ į kolegų (šiuo atveju VšĮ „Involved“) projektus, tad šiuo metu šią idėją „pasiskolino“ VEKS 2009 finansuojamas projektas „Terno Vilna“ („Jaunasis Vilnius“). Apibendrindami, teigiame, kad mūsų bendradarbiavimas formuojant ir kuriant vizijas romų integracijos strategijos klausimais, atnešė gana vaisingą perspektyvą. Ištvano Kviko iniciatyva buvo įsteigta romų asociacija. Linkime, kad romų integracijos projektai būtų naudingi ne tik patiems romams, nuspalvinantys kultūros žemėlapį ugningomis dainomis ir šokiais, bet ir įdomūs pasauliui. 

Meno kolektyvui „Sare Roma“ linkime sutelkti dėmesį į romų autentiškumą, auginti naują, meistriškai ilgesingus smuiko romansus griežiančių romų kartą.

Kompaktinė plokštelė „Daugiau ugnies“


\'\' Naujųjų metų išvakarėse, viešosios įstaigos „Kultūros artelė“ bei Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Vyriausybės dėka, su partnerių ir rėmėjų pagalba, romų kolektyvas „Sare Roma“ įsipins į projekto „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ renginių giją. Kompaktinės plokštelės meno vadovas Ištvanas Kvikas ir kūrybinė komanda džiaugiasi „Sare Roma“ profesiniu augimu ir tvirta integracija į visuomenę meno kalba.

Naujoji plokštelė „Daugiau ugnies“ (pradiniu pavadinimu „Žalios akys“) klausytojus ir gerbėjus pasieks jau 2009 m. sausio mėn. „Daugiau ugnies“ – tai nuoseklus kūrybinės komandos rezultatas.

\'\' Plokštelėje surinktos romų liaudies dainos, parengtos aranžuotės, romų autorių tekstams buvo sukurta muzika (autorius - Kauno garso studijos specialistas, muzikantas Aras Žvirblys). Tekstų autoriai - Ištvanas Kvikas, Zemfira Kuzmina, Olegas Zotovas, R. Lukoševičiūtė, Jurga Čekatauskaitė. Instrumentinė komanda: Eduardas Armonas ir Andrius Murencevas – gitara, Aras Žvirblys – bosinė gitara, klavišiniai, perkusija, programavimas; Nikolajus Moroziukas – klavišiniai ir akordeonas; Liutauras Milišauskas ir Slavekas Formanas – smuikas, Miguelis Gimenezas – perkusija; Ramūnas Grybauskas – bosinė gitara. Jūsų šventines nuotaikas su draugais ir bendraminčiais praskaidins bei skambius romų balso tembrus atskleis dainininkai - E. Michaj, R. Kvikas, I. Kvikas, Z. Kuzmina, S. Koldaras, L. Kasparevičius. Viso įrašyta 13 dainų, todėl šio skaičiaus magiška reikšmė ir nuoširdus romų vidinės kūrybinės laisvės proveržis galės įžiebti ir jūsų šeimų židinius.

Kompaktines plokštelės „Daugiau ugnies“ leidėjas - UAB "Prior music"
Prodiusuoja meno vadovas - Ištvanas Kvikas
Įsigyti galima bus 2009 metų sausio pabaigoje prekybos centruose, degalinėse.
Informaciją apie kompaktinės plokštelės pristatymą skelbsime artimiausiu metu.

Su Naujaisiais 2009 -siais metais!

Rožė - Daugiau Ugnies dainų žodžiai:

Bus amžina kelionė,
Klajoklių širdys mumyse, čigonai..
Jau daugel metų kur akys mus veda,
Pakol ramybės neatrado..

Po metų slenka metai,
Iš lėto sukasi vežimų ratai,
Bet vakarais karšti laužai liepsnoja,
Kai romų siela uždainuoja..

Daugiau daugiau ugnies, romela..
Daugiau daugiau aistros, žemela..
Lai gitara ir smuikas groja..
Čigonų dainą atkartoja..

Daugiau daugiau ugnies, romela..
Daugiau daugiau aistros, žemela..
Juodi plaukai, margi sijonai..
Taip šokti moka tik čigonai..

Į laužo liepsną žiūrėti,
Patinka man sėdėti ir mylėti..
Kada jausmų pasaldini aitrumą
Tada sukyla svaigūs dūmai
Nors mano siela meilės vyną ragavo
Pro šalį teka vagos delno tavo
Bet juodą naktį kitą apkabinsiu
Bet meilės vyną prisiminsiu..

Daugiau daugiau ugnies, romela..
Daugiau daugiau aistros, žemela..
Lai gitara ir smuikas groja..
Čigonų dainą atkartoja..

Daugiau daugiau ugnies, romela..
Daugiau daugiau aistros, žemela..
Juodi plaukai, margi sijonai..
Taip šokti moka tik čigonai..

 
  © e-Solution: InDis Baltic