LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Sociokultūros projektai    

Regėjimo negalia


Edukacinė programa žmonėms su regėjimo negalia
Laikotarpis: 2005-2012

                                                                                                                                                                Projekto partneris
\'\'
Projekto iniciatorė, neregių dailės meno vadovė
Dr. DIJANA RAUDONIENĖ \'\'
Tai nauja iniciatyva Lietuvoje, skatinanti:


1) bendravimą tarp menininkų (grafikų) ir visuomenės grupės narių (aklųjų ir silpnaregių),
2) senų ir naujų technologijų taikymą, kuriant grafikos kūrinius ne tik žiūrėjimui, bet ir lytėjimui,
3) naujų estetinio lavinimo, edukacijos ir kasdienio gyvenimo patogumui skirtų priemonių kūrimą.


I etapas:
\'\'
2006 metais pradėjome kurti ir įgyvendinome naują projektų ciklą, skirtą žmonėms su regėjimo negalia - tai tyrimai, stebėjimai, ieškojimai ir atradimų džiaugsmai. Plačiajai visuomenei pristatėme parodų ciklą „Linas ir medis. Vilniečiai grafikai žmonėms su regėjimo negalia" Tai profesionalių Lietuvos grafikų, dirbančių lino ir medžio raižinių technikomis, klišių ir atspaudų eksponavimas parodų cikle. Ciklą sudaro trys parodos, rengiamos Lietuvos aklųjų bibliotekos parodų salėje. Šių parodų metu grafikos meno kūriniai yra prieinami žmonėms, kurie dėl regėjimo sutrikimų neturi galimybės įprastu kitiems būdu – žiūrėdami – juos pažinti, jais mėgautis, naudotis.
Pranešimas spaudai 2006-08-29, Vilnius

II etapas:
2007 metai - tai kūrybinių ieškojimų ir atradimų metas. Lietuvos kultūros ir sporto rėmimo fondo dėka pradėjome kurti materialinę bazę ir populiarinti taktilinę grafiką Lietuvoje. 

III etapas: Kuriamas projektas "VILNIAUS MIESTO GIDAS AKLIEMS".

PROJEKTO ĮGYVENDINIMO ISTORIJA:
Nuo 2005 m. viešoji įstaiga „Kultūros artelė“ kuria unikalų projektą, skirtą žmonėms su regėjimo negalia – tai „Vilniaus miesto gidas akliems“. Sumanymą siekiame viešai pristatyti 2009 m. rudenį, pasitelkdami į pagalbą deimantinio balso savininką, italą Andrea Bocelli. Ieškant rėmėjų, patikimų ir stiprių partnerių, 2006 m. Vilniaus gido idėją pateikėme VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“; 2007 m. lapkričio mėn. sumanymu pasidalinome su verslingas idėjas siekiančiais įgyvendinti lobistais Andriumi Žilėnu ir Gintaru Našlėnu; taip pat su LR Kultūros ministerija ir LR Švietimo ir mokslo ministerija (konkursui pristatytas edukacinis projektas jaunimui - vasaros meno akademija „Art Baltica“) ir kt. Belieka pasidžiaugti, kad mūsų kūrybinės idėjos iš ties yra vertos milijono. Turime vilties, kad novatoriškas projektas „Vilniaus mieto gidas akliems“ įsigyvens pagal pilnakraują koncepsiją, kurios prioritetas – Lietuva, o ne asmeninė nauda kitų žmonių intelektualinės veiklos sąskaita. Ar spaudoje pasirodžiusi reklama yra priešrinkiminis lobistų triukas?

\'\' 2007 m. lapkričio mėn. iš Italijos briliantinio balso Andrea Bocelli vadybininkų ir koncertinės agentūros VšĮ „Kultūros artelė“ sulaukė atsakymo, kuriame išreikštas susidomėjimas unikaliu projektu „Vilniaus miesto gidas akliems“, jo pristatymu drauge surengiant labdaros koncertą, supažindinant užsienio neregius su Vilniumi (turizmo traukos centruose liečiant tam tikras, archaines vietas ir pan). Projekto kūrėjai pradėjo derybas dėl galimybės projektą pristatyti 2009 m. lapkričio mėn. Susidomėjusius maloniai kviečiame aptarti bendradarbiavimo sąlygas ir projekto finansavimo galimybes. Paramą galite suteikti ir skiriant 2% GPM. Plačiau...


\'\' 2007 m. gegužės - birželio mėnesiais Lietuvoje viešėjo neregė iš Vokietijos. Ji 'stebėjo' Vilnių bei žmones,  drauge padėjo mums vykdyti tolerancijos tyrimą neregiams, kurie taip pat lankosi viešose vietose ir integruojasi į visuomenę. Ją į Lietuvą atlydėjo specialiai dresuotas šuo, kuris Užupio kavinės lankytojams padovanojo puikų savo gebėjimų pristatymą žaidžiant su sraunia Vilnele (žr. foto galerijoje).\'\' 2007 m. liepos mėn. surengėme kūrybinius simpoziumus, jaunieji talentingi ir piešti mėgstantys neregiai dalyvavo I-oje vasaros meno akademijoje ART BALTICA 2007. Pranešimas žiniasklaidai 2007 m. liepos 26 d., Panevėžio raj., Berčiūnai. Apie mus rašo: „Panevėžio rytas“ žurnalistė Virginija Januševičienė ir VDA doktorantė Diana Raudonienė "Vasaros meno akademijos “Art Baltica” dalyviai nudžiugino ir vaikus, ir kalines". "Mūsų žodis": 2007-08-20. VDA doktorantė Diana Raudonienė "Kaip puiku yra naujos patirtys!"  (Daugiau žiūrėkita foto galerijoje)\'\' 2007 m. rugsėjo mėn. neregių vaikų ir jaunimo sukurti unikalūs taktilinės grafikos autoriniai darbai, visuomeniniais ir pilietiniais pagrindaus, pirmą kartą viešai buvo pristatyti Vilnius - Europos kultūros sostinė projekte "Menas netikėtose erdvėse" . NVO "Kultūros artelė" pasirinko atvirą naujovėms puikios savijautos klubą ACTIVE GYM. Pranešimas spaudai 2007-09-19. ir (žr. foto galerijoje).  

Aktyvios menininkės, Vilniaus Vienožinskio mokylos dailės mokytojos Rasos inciatyva, drauge su Diana Raudonienė ruošiamės naujam renginiui, kurį organizuoja "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009". Vaikų kūrybos festivalis vyks 2009 m. balandžio - gegužės mėn.


\'\' 2007 m. spalio - gruodžio mėn. jaunieji lietuvos neregiai lankėsi žymiausių Vilniaus grafikų dirbtuvėse, ir su Vienožinskio mokyklos dailės būrelio jaunaisiais grafikais kūrė taktilinės grafikos autorinius darbelius, kurie papildys galutinį projekto etapą - Vilniaus gidas 2009.

2007 m. lapkričio mėn. NVO "Kultūros artelė" pateikė paraišką į KSRF daliniam finansavimui gauti. Tikėjomės sulaukti paramos materialinei - kūrybinei bazei susikurti. Deja, lėšų negavome.


ART BALTICA 2008 - SUKVIETĖ NEREGIUS Į KŪRYBINĘ VEIKLĄ
\'\' 2008 m. liepos 25 d. - rugpjūčio 5 d. Kuršėnų vaikų globos namuose vyko II tarptautinė vasaros meno akademija "Art Baltica 2008", kurioje su globos namų auklėtiniais, iš visos Lietuvos atvykusiu jaunimu dalyvavo ir neregės Monika Žvirblytė ir Loreta Taluntytė. Merginos sukūrė įspūdingą seriją lipdinių, kurie papuošė vaikų globos namų erdves. Plačiau apie projektą skatykite čia.

 MONIKA IŠKELIAVO ANAPILIN PALIKUSI MUMS SUKURTĄ DRAKONĄ...
2008 m lapkričio 10 d. draugų ir bendraminčių tarpe pasklido liūdna žinia - po sunkios ir negailestingos ligos Anapilin išėjo neregė Monika Žvirblytė (Priekulė, Klaipėdos raj.). Reiškiame gilią užuojautą tėveliams, artimiesiems ir jos pedagogams. Mūsų atmintyse Monika išliks kaip atkaklus, kūrybingas žmogutis, saulės spindulėlis šildantis aplinkinius ir mokantis gražiai bendrauti. Vasaros meno akademijoje "Art Baltica" Kuršėnuose Monika sukūrė įspūdingą "Drakoną" ir paliko pačius gražiausius prisiminimus. Labai gaila, kad mes nebesuspėjome atsisveikinti su tavimi. Ačiū, kad buvai su mumis... Amžinąjį atilsį... Monikos sukurti darbeliai ir akimirkos meno akademijoje "Art Baltica 2008".

NEREGĖS VILNITEĖS LORETOS TALUNTYTĖS TALENTŲ GIJA
\'\'2009 m. liepos 26 d. (sekmadienis) nuo 13:00 - 16:00 "Dainuojančių akmenų slėnyje MADZUCHAI" (Mažučių kaimas, Darbėnų seniūnija, Kretingos raj.) įvyko SUPER MENŲ DIENA. Šventės muzikinėje programoje puikiai pasirodė Loreta Taluntytė. Ji atliko improvizacijas dudele. Su kitais Turkijos ir Lietuvos atlikėjais ji dalyvavo koncertiniuose pasirodymuose - liepos 24 d. Kuršėnų vaikų globos namuose, liepos 28 d. Vilniuje, klube - galerijoje "Stopkė"). Vaizdo įrašus galima pamatyti interntinėje televizijoje www.internetTV.lt

NEREGĖ LORETA TALUNTYTĖ - ATKAKLUMO PAVYZDYS VISIEMS
\'\' 2009 m. liepos 18-31 dienomis Kuršėnų vaikų globos namuose įvyko III tarptautinė vasaros meno akademija "Art Baltica 2009". Kūrybinėje meno sairiškos stovykloje dalyvavo akla vilnietė, talentinga septyniolikmetė Loreta Taluntytė. Baigiamąjame renginyje, kuris vyko 2009 liepos 30 dieną Vilniaus Universiteto Botanikos sode Kairėnuose, Loreta buvo apdovanota už atkaklumą, jos muzikavimas, improvizacijos papildė muzikines programas, o noras mokytis ir įgyti  naujų patirčių gyvenime - pavyzdys visiems projekto dalyviams. Plačiau apie projektą: www.myspace.com/ArtBaltica 

NEREGĖS ATSILIEPIMAI APIE "ART BALTICA 2009"
\'\' Loreta Taluntytė, dalyvė neregė, atlikėja. Esu laiminga keletą metų iš eilės dalyvaudama Odetės Abromavičiūtės kuriamuose projektuose vaikams ir jaunimui su vienokia ar kitokia fizine neglia. Čia išgyvenau nuostabų meno spektrą ir neišdildomas akimirkas. Susiradau naujų draugų, gimė naujų idėjų dėl tolimesnes mano meninės veiklos. Ryškiausią ispūdį padarė kūrybinės dirbtuvės: dekupažo pamokose sukūriau paveiksliukų, lanksčiau origami, kūriau veltinio paveiksliukus, eksperimentavau fotografuodama, mokiausi pasigaminti aitvarą, o VU Botanikos sode buvau pastebėta ir įvertinta organizatorių už atkaklumą. Garso laboratorijos užsiėmimuose man pavyko sukurti keletą naujų kompozicijų. Labai patiko muzikuoti, improvizuoti, pažinti muzikinius instrumentus iš garso, juos „matyti prisilietimu“. Didžiausią įspūdį paliko fleita (skersinė ir išilginė), kurią man parodė fleitininkė Vita Marija Daunytė. Daug teko bendrauti su Kuršėnų vaikų globos namų auklėtiniais, kurie nuolat užduodavo smalsių klausimų apie neregių pasaulį, mūsų gyvenimo būdą, mokyklą ir kt. Kadangi šalia muzikos kūrimo turiu ir kitų ateities tikslų, tai kitąmet meno akademijoje norėčiau dainavimo pamokų ir daugiau psichologinių paskaitų. Noriu susieti savo gyvenimą su psichologija, kad galėčiau padėti savo likimo draugams. Organizatoriams ir Kuršėnų globos namų vaikams linkių sekmės, sveikatos ir ištvermės įveikiant gyvenimo sunkumus. Iki pasimatymo kitais metais!

LIETUVIŲ MITOLOGINIAI ŽENKLAI - NAUJA ILIUSTRUOTA KNYGA AKLAM SKAITYTOJUI
\'\' Lemtinga NVO „Kultūros artelė“ vadovės Odetės Abromavičiūtės pažintis su Kauno menininku, tapytoju Virginijumi Kašinsku inspiravo projekto, apjungiančio socialinio meno, mokslo, technologijų ir garsovaizdžio atradimus, programą tarptautinio festivalio „Kurk Lietuvoje“ rėmuose - „Kosmogonija, kaip gyvas menas“. 2009 gruodžio 16 d., 11 val. Lietuvos aklųjų bibliotekos (Skroblų g. 10, Vilnius) lentynas papildė naujai sukurta knyga „Lietuvių mitologiniai ženklai“ neregiams, kurią sukūrė vilnietės - menotyrininkė Diana Raudonienė ir dailininkė dizainerė Asta Jonaitytė. Projektą remia Yanos International (Olandija) ir Vilniaus miesto savivaldybė. Pranešimas spaudai 2009.12.15. Plačiau...


DIJANOS RAUDONIENĖS DAKTARO DISERTACIJOS GYNIMAS
\'\'2012 m. spalio 12 d. (penktadienis), 14.00 val. Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centro multifunkcinėje (112) auditorijoje (Maironio g. 3, LT- 01124, Vilnius) vyko Dijanos Raudonienės daktaro disertacijos „Grafinis atvaizdas, skirtas aklam suvokėjui: vizualumo ir taktilikos santykis“ gynimas. Su disertacija galima susipažinti Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo, Vilniaus dailės akademijos ir Lietuvos kultūros tyrimų instituto bibliotekose. Plačiau... 
PLAČIAU SKATYKITE:

  Grafinio atvaizdo pašaukta |2012-12-09|
Alvydas VALENTA
  Galiu aš - gali ir tu |2008-06-18|
  Vilniaus miesto gidas akliems 2009
Projekto iniciatorė ir meno vadovė - Diana Raudonienė
  Lietuvos grafikų simpoziumas 2007
Meno vadovė - Diana Raudonienė
  Parodos media ir monitoringas 2006
Informacinė sklaida ir apžvalga
  Parodos neregiams akcentai 2006
Autorė - menotyrininkė Ona Gaidamavičiūtė.
  Vynas ENATE ir etikete brailio raštu 2006
Rinkos analitikas ir vyno kritikas Gintautas Jašinskas
  Japonų Butoh šokis SUŽYDĖJIMAS 2006
Atlieka - šiuolaikinio šokio choreografas Andrius Pulkauninikas
  SAMSONITE dovana 2006
www.osterode.lt
  INMEZZO dovanojo garso šilumą ir grožį 2006
(meno vadovė, LMTA doc. Aušra Stasiūnaitė)
  Paroda "Muzika - mano gyvenimas"
Paroda skirta neeilinei asmenybei Beatryčiai Grincevičiūtei
  Apie LIETUVOS AKLŲJŲ BIBLIOTEKĄ (LAB)
Adresas Skroblų g. 10, Vilnius

 
  © e-Solution: InDis Baltic