LT  EN  
 
  Martin A. Dege

KurkLT:Art Baltica    KURK LIETUVOJE 2010    

Art Baltica 2010: Larisos Pavlovos įspūdžiai apie Lietuvą, žmones ir talentus

Vertimas iš rusų į lietuvių kalbą


LARISA PAVLOVA
2010.08.21, St. Peterburgas, Rusija

Kelionės visada žadina susidomėjimą ir teigiamas emocijas. O kai kelionė susijusi su mėgstama veikla, kas gali būti gražiau?

\'\'\'\'Malonūs įspūdžiai prasidėjo vos įlipus į AB „Lietuvos geležinkeliai” traukinį - nustebino neįtikėtina švara ir geras atidus aptarnavimas. Lietuva taip pat paliko neišdildomą įspūdį – maži žali miesteliai, geranoriški žmonės, puikūs keliai, ramybė ir tam tikra džiugi nuotaika. Išlikęs net savotiškas riterių sluoksnis, suteikiantis šaliai ypatingą atspalvį. Sujaudino, jog Kaune yra muziejus neregiams. Tačiau patį ryškiausią įspūdį padarė gyvas ir nuoširdus susidomėjimas mano kūryba ir piešimo neregiams metodais, kuriais ir norėjau pasidalinti. Kaip kiekvieną motiną, kai domimasi jos mažyliu, taip ir mane labai šildo ir jaudina net mažiausias dėmesys tam, ką darau. Lietuvoje pajutau šį dėmesį tokį didelį, jog prisiminimai dar ilgai šildys man širdį.

\'\'Apie neregių piešimą iš esmės išmanau tik tiek, kiek kuriu pati ir šiek tiek – iš kitų nereginčių dailininkų patirties. Tais retais atvejais, kai aklas vaikas mėgina įvaldyti šią, kol kas jam dar nepažįstamą, meno rūšį, labai jaudinuosi, išgyvenu džiaugsmą ir smalsumą. Juk kol kas ši kūrybinės raiškos forma tik atsiveria neregiams. Lietuvoje aš turėjau retą galimybę dirbti su silpnaregiais ir nerege Loreta Taluntyte.

\'\' Gaila, mes dirbome vos keletą dienų, o ne keletą mėnesių ar, juolab, metų, kuomet galima būtų pasiekti puikiausių rezultatų. Tačiau ir šios kelios dienos virto tikra švente. Stebino laisvė, su kuria Loreta ėmėsi darbo. Stebino jausmas, kurį Loreta įdėdavo į visus savo darbus. Pradžioje Loretai buvo kiek sudėtinga sujungti linijas, atsiminti, kad gėlės nekaba ore, bet auga ant žemės. Vėlesniuose darbeliuose šių trūkumų nebeliko. Nuostabu, kaip lengvai Loreta perėmė darbelių technikos niuansus. Labiausiai sužavėjo jos „Vėžliukas“. Pašalinis stebėtojas gali sakyti, kad vėžliukas nėra toks jau gracingas, tačiau jis labai klystų. Juk nupiešė jį mergina, kuri gyvenime nėra regėjusi, ir vos prieš keletą dienų dar blaškėsi popieriaus erdvėje. Tačiau čia visos linijos tiksliai sujungtos. Kai pasiūliau Loretai nupiešti ką nors ant šarvų, paaiškėjo, kad ji neįsivaizduoja kaip jie atrodo. \'\'Mokytoja Diana kitame lape nupiešė kvadratėlį. Ir čia Loreta atskleidė savo lakią fantaziją. Ji atkartojo jai pasiūlytą paveiksliuką, tačiau kiekviena detalė virto turtingu faktūriniu šedevru. Loretos plastilininis “Saulėlydis“ iki šiol jaudina mane nepamirštama ekspresija ir gyvybe. Toli gražu ne kiekvienas dailininkas sugebėtų perduoti TIEK jausmų bet kuriame savo darbe.

Dar norisi papasakoti apie keletą kitų „Art Baltica 2010“ dalyvių darbelių. Aš jų nemokiau piešti, o tik parodžiau priemones, kurias naudoju pati. Buvo nepaprastai malonu, kad tai įkvėpė vaikus kūrybai.

\'\'Pirmasis darbas, apie kurį noriu papasakoti – tai kalnai, nupiešti Miglės Liucijos Dabrilaitės. Tai tiesiog neįtikėtina! Miglės kalnai tokie tikri, gyvi ir labai faktūriški. Man sunku žodžiais išreikšti savo įspūdį. Tiesiog man pačiai kilo noras sukurti tokius pat kalnus. Nesu tikra, ar man pavyktų, ir tai nuostabu, nes kiekvienas žmogus gali išreikšti save taip individualiai! Puiku, kad kiekvienas žmogus ir jo kūryba - nepakartojama! Tomis pačiomis priemonėmis sukurti dviejų skirtingų žmonių darbai atrodys skirtingai. Netgi dabar, kai rašau jums apie tai, mane apima kažkoks paslaptingas ir didingas jausmas.

\'\'Kitas darbas – tai Vitalijaus Vorobej piešinys ant folijos, sukurtas pagal mano darbuose matytus motyvus. Kai pamačiau jo užbaigtą darbą, labai aiškiai supratau, kad šis darbas visais požiūriais pranoko manuosius. Jo kompozicija nepriekaištinga, darbas labai turtingas faktūriškai. Bet labiausiai mane sužavėjo šilumos jausmas, sklidęs iš šio darbo.Vitalijus yra labai talentingas vaikinas. Viliuosi ir linkiu, kad Vitalijaus talentas būtų aktyviai ugdomas ir jis padovanotų pasauliui daug puikių kūrinių!

\'\'Pabaigai papasakosiu apie mažąją Svajonę Raudonytę ir du jos darbelius. Ji sukūrė grybų kompoziciją iš plastelino bei vabaliuką su gėlėmis ant folijos. „Grybus“ Svajonė nusprendė sukurti pasižiūrėjusi ir įkvėpta mano sukurtų grybų, bet tai netapo įprasta piešinio kopija. Ji sukūrė savarankišką, harmoningą ir labai įdomų darbą. Svajonei - tik aštuoneri. Kai man buvo aštuoneri, aš nebuvau apakusi ir pamenu, kad galėdavau tik kopijuoti nesudėtingus kitų žmonių paveikslėlius. Tačiau mažoji Svajonė ne tik nekopijavo, ji sukūrė savo pačios visiškai išbaigtus, labai tvarkingus ir simpatiškus darbelius.

Noriu padėkoti Odetei Abromavičiūtei ir Dijanai Raudonienei, kurios organizavo man ir mano tėčiui tokią nuostabią ir nepamirštamą kelionę, Mano prisiminimus apie Lietuvą ir ten sutiktus žmones visada lydės šventės jausmas!


Tekstą parengė: Ieva Anelauskaitė (Norvegija)

 
  © e-Solution: InDis Baltic