LT  EN  
 
  Martin A. Dege

KurkLT:Art Baltica    KURK apie LT 2013    

TULPĖS SIMBOLIS EUROPOS ŠALIŲ LIAUDIES MENE

Intercultural Integration: Arts|Crafts|Traditions|


\'\' 2013 m. balandžio 1 - 5 dienomis Grundtwig partnerysščių ir mokymosi visą gyvenimą programos projekto INTERCULTURAL INTEGRATION: ARTS. CRAFTS. TRADITIONS dalyviai susirinks Nyderlandų Karalystėje. Projekto koordinatorius - Kauno Vilijampolės dailės centras. Projekto partneriai - Reikjaviko lietuvių asociacija, Portugalijos lietuvių bendruomenė, Europos kultūros centras Vokietijoje. Susitikimo Nyderlanduose organizatorius - fondas "smARTroots". Visi jie mokysis, dalinsis patirtimi, pristatys parengtas prezentacijas apie tulpę, kaip simbolį, gyvuojantį Europos liaudies mene ir amatuose. Kadangi pirmosios tulpės į Nyderlandų Karalystę buvo atvežtos 16-ojo amžiaus viduryje iš Osmanų imperijos ir iki šiol ši gėlė yra viena iš mėgiamiausių olandų gėlių ir yra laikoma vienu iš neoficialių šios šalies simbolių, projekto metu Nyderlanduose pasistengsime gyliau nerti į istorinių žinių gelmes.

Nyderlanduose veiklą pradedantis fondas “smARTroots” projekte kuria spalvingą edukacinę seminarų ir kūrybinių dirbtuvių programą (žr. čia) bei pasikalbėjimų žodyną olandų, lietuvių, islandų, vokiečių ir portugalų kalbomis.

Nyderlandų Karalystė netikėtumų ir atradimų, džiaugsmo kupina šalis. Penkias dienas trunkanti oficiali edukacinė programa yra kiek per trumpa, norintiems visur suspėti ir kuo daugiau pamatyti. Tačiau atvykusiems anksčiau ir likusiems dieną kitą po projekto rekomenduojame aplankyti:
 • “Nederlands Openluchtmuseum” Arnhem mieste, liaudies buities muziejuje atviroje erdvėje (kaip Rumšiškės). Čia turėsite galimybę pasigrožėti medinės architektūros, namų medinės puošybos ornamentikos elementais, itin primenančiais Lietuvos kaimus. Plačiau: www.openluchtmuseum.nl;
 • Privatus Tulpių muziejus Amsterdamo širdyje (priešais Anos Frank muziejų, Prinsengracht 112, Amsterdam) čia galite išgirsti olandų susižavėjimo tulpėmis istoriją. Plačiau: http://www.amsterdamtulipmuseum.com
 • Rotterdamo apylinkes, kuriose jaučiama senoji, karo, bado ir maro šmėklų nesunaikinta dvasia (Rhoon, Poortugaal, Spijkenisse, Simonshaven, Zuidland, Brielle ar Zeeland, pajūris, primenantis Kuršių Neriją).
 • 2013 m. balandžio 6 ir 7 dienomis (projektui pasibaigus) plačiajai visuomenei atveriamos muziejų durys; Keukenhofe vyks Olandų folklioro festivalis. Plačiau: http://www.keukenhof.nl/en/521/dutch-folkore-festival.html; 
 • Botanicus Hortus: http://en.dehortus.nl/program/tulips 
 •  
 •  

PROGRAMA

2013.04.01 (pirmadienis)
Vizito metu turėsime galimybę gyvai pasimokyti Olandų kalbos. Už tai esame dėkingi p. Monikai Spijker (Kalbų centro “Pelėda” Amsterdame vadovei, www.peleda.nl) už aistringą meilę Lietuvai, kalbai ir kultūrai. Dalyviai olandų kalbos pradžiamokslį pademonstruos video filme. Beja, visi projekto dalyviai jau mokėsi lietuvių ir toliau mokysis portugalų, vokiečių, islandų kalbų pradžiamokslio taip pat! Mums patinka mokytis visą gyvenimą!

2013.04.02 (antradienis)
Vyksime į pasaulinio mąsto kopų ir tulpių svogūnėlių regioną ("Dune and Bulb Region"/ Duin-en Bollenstreek) bei gėlių traukos centrą "Keukenhof", kur meninės fotografijos paslapčių šydą atskleis vietos fotomenininkai, olandų kalbos žiniomis dalinsis Monika Spijker, o projekto partneriai rungsis dėl geriausios meninės fotogtafijos tema "Tulpės portretas". Dalyviai įamžins Kūrėjo, žmogaus, gėlių, gamtos ir spalvų harmoniją. Meniškiausias projekto dalyvių nuotraukas padovanosime šio parko administracijai. Linkime visiems sėkmės papuošiant interneto svetainę www.keukenhof.nl

2013.04.03 (trečiadienis)
2013 metais kovo mėn. Rotterdamo širdyje duris kūrėjams atvėrė kultūros platforma "POST--OFFICE". Bendrausime su žymiais Rotterdamo menininkais, meno dirbtuvėse dekoruosime klumpes, aptarsime dienos įspūdžius, pasigrožėsime sukurtais autoriniais darbais, nuotraukomis tulpių tema, gražiausias atrinksime spaudai.
Na, o kokia tulpė lietuvių ir Europos šalių liaudies amatuose ir kultūroje, kaip liaudies menas gali inspiruoti, aptarsime ir drauge su kauniečiu tapytoju Virginijum Kašinsku dekoruosime klumpes. Tai sena Olandų tradicija. Į šį susitikimą kviečiame įsilieti ir išeivijos atžalyną. Mums, suaugusiems, smalsu, kokias tulpes, kur mato ir kaip piešia mūsų jaunieji talentai Olandijoje. Kokias tulpes mato ir kur jas randa tėvelių fotoobjektyvai? Ar pavyks mums visiems surasti lietuviškų simbolių Nyderlanduose? Juk ne vienam džiugu matyti namus ar senolės sodžių primenančius malūnus, klumpes… ir tulpes. Na, ne vienas čia gyvenantis užaugo Panevėžyje, gal net ir "Tulpių" gatvėje J Pasidalinkime savo istorija apie tulpes. Pasidalinkime atradimo džiaugsmu!
Nuo 18:00 - 22:30 "Post--Office" numatoma rodyti režisieriaus Justino Lingio filmus.

Aktyvių tėvelių ir fantastiškų vaikų dėmesiui:
jeigu kūrybinė mūza jus aplankė dar iki Šv. Velykų, kitoje darbelių pusėje nurodykite mažojo autoriaus vardą, pavardę ir amžių. Darbelius galima atsiųsti el. paštu: smARTroots.nl@gmail.com, juos patalpinsime internetinėje svetainėje, o originalų darbą atsiųskite parodai paštu. Adresas: Parelgras 82, 3206 RG Spijkenisse.


2013.04.04 (ketvirtadienis)
O kokios Olandijos ir Lietuvos liaudies meno sąsajos? Kaip liaudies menas transformuoja žmogaus mąstymą ir kokio virsmo tikėtis? Šiai tema istoriniame miestelyje Simonshaven diskutuosime su tekstilininke, drabužių dizainere p. Lesley Standford. Po pietų pertraukos skubėsime fotografuoti. Komadinė užduotis "Lietuva Pietų Olandijoje". Gražiausios nuotraukos bus atrinktos parodai. Simonshaven miestelyje daug dailiai dekoruotų pastatų, primenančių Dzūkijos apylinkes. Pietums skanausime tradicinių olandiškų blynelių. Po pietų pertraukos numatomas Virginijaus Kašinsko seminaras "Kūrybingumas ir nacionalinis kraštovaizdis". Aptarsime dienos įspūdžius, atrinksime nuotraukas parodai.

2013.04.05 (penktadienis)
Tulpėmis alsuojantį projektą vainikuos kviestinis dalyvių susitikimas LR Ambasados Hagoje patalpose. Parodos atidarymo metu pasidalinsime penkių dienų meninių atradimų džiaugsmais ir įspūdžiais. Pristatysime ir jaukiuosi medinukus "Rūtusėlius" su tulpės simboliais, beja prakalbintus olandų kalba. Naujai sukurtą atvirukų kolekciją pristatys tapytojas Virginijus Kašinskas; Tikimės sulaukti kviestinių jaunų atlikėjų. Tai muzikuojantis, valdantis poezijos ritmo galią, studijuojantis kultūros ir meno vadybą kūrėjai. Drauge sukursime gražią ir ilgam įsimintiną jaukią pavasario šventę - Velykas su tulpėmis :)

Galintys prisijungti prie projekto drauge dalyvaujant su vaikais kūrybinėse dirbtuvėse, keliaujant ir fotografuojant tulpes liaudies mene ir buityje, trumpam globojant atvykusius projekto dalyvius iš 5 Europos šalių Amsterdame ar Rotterdame, kviečiami išreikšti norą iš anksto. Maloniai prašome registruotis iki kovo 31 dienos. Detalesnę programos informaciją skelbsime socialiniuose tinkluose, naujai kuriamose bei LR ambasados Nyderlanduose interneto svetainėse.


YPATINGA PADĖKA RĖMĖJAMS IR PROJEKTO DRAUGAMS

 • Pavasario troškulį gaivins AB "Gubernija" lietuviški “Art Drinks” gėrimai (Šiauliai)
 • Apetitą žadins ir skalsumą dovanos pažintis su neseniai reziduojančiu Nyderlanduose LR ambasadoriumi Darium Semaška ir ambasados darbuotojai (Den Haag);
 • Parengti parodą padės vizualinių menų studentė Rimanta Tavoraitė (Breda);
 • Su mažaisiais ir tėveliais margučius Tulpėmis margins menininkė ir "Velykų bobutė" Ligita van Dijkhuizen;
 • Dažų ir priemonių lankstesnėmis kainomis skirs "DonArt" parduotuvėlė (Spijkenisse);
 • Skubiomis siuntomis (NL-LT-NL) pasirūpina Lukas Pocevičius
 • Lietuvių kultūros ir tradicijų puslapius olandų kalba verčia kalbų centras "Pelėda" (Amsterdam)
 • Techninėmis priemonėmis aprūpina "MDH Audio service" (Spijkenisse)
 • Informacinę sklaidą puoselėja VšĮ "Kultūros artelė" (Vilnius)
 • Lietuvių kalbą Nyderlanduose puoselėja E. Čepytė (Rotterdam)

 •  

Pažink. Keliauk. Atrask.
Juk istorinėje praeityje glūdi mūsų, amžinai migruojančių baltų šaknų stiprybė!


SUSITIKIMO ORGANIZATORIUS
Stichting “smARTroots”
Programos direktorė - Odetė Abromavičiūtė

 
  © e-Solution: InDis Baltic