LT  EN  
 
  Martin A. Dege

KurkLT:Art Baltica    KURK apie LT 2013    

TULPĖS SIMBOLIS LIAUDIES IR MARGUČIŲ RAŠTUOSE

Intercultural Integration: Arts|Crafts|Traditions|


\'\' 2013 m. kovo 30 dieną 12 val. fondas "smARTroots" Nyderlanduose gyvenančias lietuvių šeimas ir jų vaikučius kviečia kartu švęsti Velykas Ligitos van Dijkhuizen-Pučėtaitės meno studijoje netoli Utrechto. Kūrybinis - praktinis seminaras “Tulpės simbolis liaudies ir margučių raštuose“ skirtas didžiausiai pavasario šventei, gamtos atbudimui ir lietuviškų tradicijų puoselėjimui Nyderlanduose. Čia dekoruosime margučius tradiciniais būdais, piešime liaudiškus tulpės simbolius, kiaušinius ridensime, rinksime ir išrinksime gražiausią bei originaliausią margutį ir tiesiog smagiai pasibūsime kartu. Būtina su savimi atsinešti norimą kiekį kiaušinių, organinių priemonių ir būtinai pavasarišką nuotaiką! Susirinkusius LR Ambasada pavaišins taure vyno.LIGITOS PUČĖTAITĖS VAN DIJKHUIZEN MENO STUDIJA
2013 m. kovo 30 d. (
šeštadienis), 12:00
Ten Veldestraat, 3454 EH De Meern


Kūrybinis - praktinis seminaras Nyderlanduose
TULPĖS SIMBOLIS LIAUDIES IR MARGUČIŲ RAŠTUOSE


Apie etnosimbolius pasakos ir marginti mokins

LIGITA PUČĖTAITĖ


DALYVAUJA
Velykų Bobutė
Nyderlanduose gyvenantys lietuviškų tradicijų puoselėtojai


PAPILDOMA INFORMACIJA
Rekomenduojame atsinešti:
• dėžutę baltų kiaušinių,
sausų svogūnų lukštų,
buroką,
senų vaikiškų kojinaičių, pėdkelnių ar marlės,
siūlų kiaušiniams ir lukštams sutvirtinti,
bičių vaško,
dažų kiaušiniams,
žolynėlių,
gardumynų velykiniam stalui,
• lietuvių liaudies dainų kantičką,
pavasarišką nuotaiką!

Šiltai apsirenkite, kad neperšaltumėte ritinėdami lauke margučius :)

DALYVIŲ REGISTRACIJA\'\'

GSM: +31 648 237 466 (Ligita)
El. paštas: Ligita.Art | eta | gmail.com
http://www.ligita.eu/contact.html

Dalyvių skaičius ribotas!


PARTNERIAI
PELĖDA taalbureau (*v*), http://facebook.com/kalbucentras.peleda
Vilniaus etninės kultūros centro specialistė Marija Liugienė

ORGANIZATORIUS
\'\'
Fondas “smARTroots”
GSM: +31 655 105 348 (Odetė)
El. paštas: smARTroots.NL |eta| gmail.com


ETNOLOGAI PRIMENA: per Velykas derėtų prisiminti artimus ir brangius žmones.

Pasak profesoriaus Limberto Klimkos, įvairių tautų mituose aiškinama, kad pasaulis atsirado iš stebuklingo paukščio kiaušinio. Paukštis atnešdavo pavasarį kaip išsigelbėjimą nuo šalčio ir bado. Ruošiantis šventei derėtų nepamiršti vienos svarbiausių Velykų puošmenų – kiaušininko, kitaip dar vadinamo Velykų eglute. Jis daromas ant medelio šakelių pritvirtinant apvalius žiedelius iš vielučių, į kuriuos vėliau dedami margučiai. Medelio viršuje dažniausiai kabinamas šiaudinis paukštelis. Etnologė Gražina Kadžytė pasakoja, kad seniau Velykų eglutės margučiai buvo skirti specialiai krikštavaikiams, kurie per Velykas lanko savo krikšto tėvus. Mat buvo tikima, kad krikštatėvių dovanoti margučiai saugo nuo nelaimių. Tie, kurie neturi krikšto vaikų, Velykų eglutę gali papuošti dvylika margučių – kiekvienam metų mėnesiui po vieną. Reiktų nepamiršti, kad per Velykas pasakyti linkėjimai artimiausiems draugams ir giminaičiams, pildosi. Todėl svarbu nuoširdžiai linkėti to, ko žinai, jog žmogus tikisi ir laukia.

Margučių raštų prasmė

Prieš pradedant marginti kiaušinius, juos pirmiausia reikia bent pusvalandį palaikyti šaltame vandenyje, paskui muilu nuplauti po tekančio vandens srove. Kai kiaušinis išdžiūsta, jį reiktų palaikyti delne, kad sušiltų. Kai kiaušinis įšyla, galima pradėti jį marginti vašku. Geriausia marginti bičių vašku, nes jo labai gražus gelsvas atspalvis, todėl ant balto kiaušinio raštų spalva būna ryškesnė, o ant rudo lukšto kiaušinių marginimo beveik nesimato. Todėl tokiu atveju vašką reikėtų padeginti, tada raštas tampa juodas.

Kai vaškas įkaista, imamame pagaliuką, į kurio vieną galą įsmeigta vinutė. Tada atsargiai įmerkiame pagaliuką į vašką, truputį palaukiame ir piešiame ornamentus ant kiaušinio. „Aš dažniausiai piešiu saulės, mėnulio, žvaigždės, ugnies ženklus. Taip pat dažnai ant margučių piešiamas karūnuotasis saulės žaltys. Žalčio formą primena „s“ raidė, kurios vienas galas baigiasi smailai, kaip žalčio uodega, o kitas – kaip žalčio galva, virš kurios dar nupiešiami trys brūkšneliai, kurie simbolizuoja saulės spindulius. Daugelio tautų simbolikoje žaltys ir yra tas kosmoso gyvūnas, kuris padėjo didelį kiaušinį, iš kurio gimė visa Visata. Taigi žaltys yra gyvybės ir kosmoso simbolis“.

Ant margučių dažnai galima pamatyti lelijos simbolį, nors daugeliui atrodo, kad tai tulpė. Taip pat dažnas marginimo ornamentas - paukščio pėdelės, kurios šiuolaikiniams žmonėms panašios į medžių lapus. Paukščio pėdelės kiaušinį dalija išilgai į dvi dalis – dieną ir naktį.

Trikampiai, nupiešti smailumu į viršų arba smailumu į apačią, simbolizuoja moteriškąjį bei vyriškąjį pradą. O sudėjus trikampius smailumu aukštyn ir smailumu žemyn, gauname rombą, kuris reiškia šeimą.

Reiktų pastebėti, kad seniau buvo griežtai nustatyta, kokia technologija kiekvienas šeimos narys margins kiaušinius. „Moterys margindavo vašku. Tuo tarpu vyrai margučius skutinėdavo, nes tai buvo kaip vyro garbės reikalas. Vaikai darydavo „siurprizus“, tai yra kiaušinius apdėdavo žolėmis ir aprišdavo skudurėliais. Viena vertus, vaikams labai įdomu, koks gi margutis bus, kita vertus, technologija nėra labai sudėtinga, todėl vaikai tą galėjo daryti savarankiškai“. Ant Velykų stalo nederėtų dėti paukštienos. „Jeigu mes pagerbiame tą, kuris mums atnešė pavasarinę gyvybę, tai ant stalo bent vieną dieną neturėtų būti paukštienos“.

Renkantis margutį, jo tvirtumą pravartu išbandyti stuksenant į dantį. Jei skamba skardžiai – margutis tvirtas, jei dusliai – reikia ieškoti kito. Reiktų prisiminti, kad pirmąją Velykų dieną kiaušiniai daužiami tik smaigaliais. Taip daroma todėl, kad tikima, jog taip simboliškai išjudinamos visos gamtos jėgos. O antrąją Velykų dieną jau galima margučius daužti ir bukaisiais galais. Be to, seniau manyta, kad per Velykas geriausia ir skaniausia margučius valgyti su krienais.

Šaltiniai:
Milda Tarcijonaitė, www.DELFI.lt, 2006-04-13

Etno kultūros centras

http://www.etno.lt/index.php/lt/straipsniai/160-velykiniai-marguciai 

RĖMĖJAI
\'\' \'\' \'\'
LR Ambasada Nyderlandų Karalystėje
\'\'
ART DRINKS


 
  © e-Solution: InDis Baltic