LT  EN  
 
  Martin A. Dege

KurkLT:Art Baltica    KURK apie LT 2013    

KALĖDOS: KALĖDŲ IR ŽIEMOS SAULĖGRĮŽOS TRADICIJOS

Gertrūda Jovaraitė
Leiden, Nyderlandai

\'\' Nuo 2013 m. lapkričio 27 iki gruodžio 1 dienos Rennhofo pilyje ir sodyboje (adresas: Lorscher Str. 1, D-68623 Lampertheim-Hüttenfeld) Kalėdinę nuotaiką kūrė Elnias devyniaragis su palyda – lietuvių migrantai iš keturių Europos šalių dalijosi Kalėdų tradicijomis su Europos kultūros centro atstovais Vokietijoje. Čia įvyko 4-asis Grundtvig partnerytės ir mokymosi visą gyvenimą programos “Intercultural Integration: Arts, crafts and traditions” dalyvių susitikimas. Fondą “smARTroots” atstovavo aštuoni asmenys iš Amsterdamo, Spijkenisse, Leiden bei Vlissingen miestų.

Vizito metu susipažinome su Europos kultūros centro Vokietijoje parengta Kalėdine edukacine programa – studijavome vokiečių kalbos vingrybes (pedagogas - Jens Zorn), ruošiamės tradicinių vokiškų Kalėdinių dekoracijų, sausainių ir lietuviško gėrimo “Krupnikas” gaminimui. Taip pat susipažinome su Vasario 16-osios gimnazijos istorija bei ten vykstančia kultūrine veikla bei fotografijos paroda, buvo prisimintos senosios lietuvių liaudies tradicijos, valgiai ir dainos.

\'\' Visos dalyvaujančios šalys pristatė savo kraštui būdingus žiemos ir Kalėdų laikotarpio atributus bei papročius. Galime pasidžiaugti, jos Olandijos atstovai savo entuziazmu, ieškojimais bei atradimais ne tik paliko įspūdį susirinkusiems, bet ir stebino savo žiniomis bei muzikiniais sugebėjimais. Pristatymą užbaigėme tradicinėmis “Sinterklaas” dainomis.

Su užsidegimu ruošėmės ir Hüttenfeldo kalėdinei mugei, kurioje netrūko tradicinio kalėdinio karšto vyno. Fotografavome gražiausius ir jaukius regiono miestelius (tema "Kalėdos Vokietijoje"); lankėmės Heidelberg, Ladenburg, Lorsch miesteliuose, apžvelgdami kultūrinio paveldo vietoves ir vykstančias Kalėdines muges. Gilų įspūdį paliko Heidelberg pilis bei netikėtai atrasta Frankenstein pilis Eberstadte. Paskutinioji diena buvo skirta Vokietijos lietuvių vaikų piešinių ir fotografijų parodai, kurioje taip pat aktyviai dalyvavome, eksponuodami fotografijas iš minėtųjų miestelių, kurios puikiai atspindėjo mūsų pastarųjų dienų patirtį. Pasikrovę pakilios Kalėdinės nuotaikos, susipažinę su įvairiausiais šventiniais papročiais, bei įgavę dvasinės atgaivos, gerdami karštą vyną, aptarėme susitikimą.

\'\' Dėkojame Vasario 16-osios gimnazijos direktorei B.Narkevičienei už svetingumą, Rimui Čuplinskui ir Agnei Ručytei už pasiruošimą, įdomią, praktišką ir naudingą programą, suteiktas ekskursines žinias bei laiką, skirtą gimnazijos pristatymui, taip pat Meilei ir Anthony Verselis už diskusijų kupiną vakarą, praleistą jų galerijoje. Iki susitikimo Portugalijoje!

Foto galerija socialiniame tinkle Facebook.


Stichting "smARTroots" grupė
 
  © e-Solution: InDis Baltic