LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Create in LT: Art Baltica    Create in Lithuania 2010    

ART BALTICA 2010: List of Participants

July 23 – August 1


The 4th International Summer Art Academy ART BALTICA 2010
www.myspace.com/ArtBaltica 

Artistic Self-Expression of Young Performers and Creators
Camp site PASAKA Giruliai, Kukuliškių village, Klaipėda district

The project did not get any funding from the Government of the Republic of Lithuania.
Moreover, a prospective foreign sponsor from Monaco (Mr. S.B.) did not keep his promise...
If you are willing to contribute to our cultural activities, you are welcome to: send SMS or transfer the amount of support to the bank account.

LIST OF PARTICIPANTS:

THE BLIND AND PEOPLE WITH EYESIGHT DISABILITY:
1. Vitalij Vorobej (Kaunas)
2. Miglė Liucija Dabrilaitė (Kaunas district)
3. Loreta Taluntytė (Vilnius), www.myspace.com/Loreta.Taluntyte  
4. Plūkis Giedrius (Kaunas)
5. Marija Skripkaitytė (Kaunas)
6. Marius Skripkaitis (Kaunas)

PARTICIPANTS OF ARTISTIC SELF-EXPRESSION COURSES:

1. Dovilė Marcinkevičiūtė (Vilnius)
2. Danielė Raudonytė (Vilnius)
3. Svajonė Raudonytė (Vilnius)
4. Agnė Marcišauskaitė (Vilnius)
5. Paulius Marcišauskas (Vilnius)
6. Tomas Kupčinskas (Vilnius)
7. Kamilė Kupčinskaitė (VIlnius)
8. Rokas Vitkevičius (Molėtai)
9. Patricija Gedmontaitė (Vilnius)
10. Eglė Dainauskaitė (Sangrūda, Marijampolė district)

PARTICIPANTS AND NEW CANDIDATES OF THE LNK TALENT SHOW "2 MIN. ŠLOVĖS" (2 MINUTES OF GLORY):

1. Joana, Elena and Raimonda, members of the family ensemble "Regnum Musicale".
    www.Myspace.com/RegnumMusicale
 
2. Ieva Baublytė (Gothic harp)
3. Youth with eyesight disability: Loreta Taluntytė (Vilnius), Vitalijus Vorobej (Kaunas), MIglė Dabrilaitė (Kaunas). 
4. Miglė Tankevičiūtė (jazz vocal, Vilnius)

PEDAGOGUES AND PROFESSIONALS:

MUSIC
1. Rosita Čivilytė (vocal, Vilnius, LT)
2. Rasa Serra (vocal, Klaipėda, LT)
3. Agneta Gabalytė (LT)
4. Diana Dainytė Uribe (music and sound therapist, Klaipėda, LT)
5. "Grock" Studio (audio records, audio recording facilities, Klaipėda, LT)

VISUAL ARTS
1. Dijana Raudonienė (art teacher for the blind, VAA doctoral student, Vilnius, LT)
2. Vladislav Pavlov (person escorting a blind woman, St. Petersburg, RU)
3. Larisa Pavlova (blind artist, pedagogue, St. Petersburg, RU)
4. Justinas Lingys (cinematography, director, Vilnius, LT)
5. Žeraras Turskis (interior designer, Klaipėda, LT)
6. Vytas Daraškevičius (art - social photography, LT)

PERSONAL DEVELOPMENT PROGRAMME
1. Donatas Brikas (instructor, Šiauliai, LT)
2. Adriaan Korver (instructor, NL)

POETRY, LITERATURE, DRAMA
1. Vaidotas Martinaitis (acting techniques, Vilnius, LT)

PROGRAMME OF HEALTHY LIVING
1. Dalytė Fabijonavičienė and Simas Šliogeris (Lithuanian Red Cross Society, Klaipėda, LT)
2. Aušra Stuopelytė and Eglė Kasparavičiūtė (kinesiotherapists, KMA, LT)
3. Artūras Dovydėnas ("Odisėja 1000", head of a yachting school, Vilnius, LT)
4. Dainius Kepenis (Health School, LT)

PROJECT MANAGER
Odetė Abromavičiūtė
 
  © e-Solution: InDis Baltic