LT  EN  
 
  Martin A. Dege

Kultūrinis bendradarbiavimas


EUROPASS CV

EUROPOS KULTŪROS PROJEKTŲ VADYBOS STUDIJOS SERBIJOJE IR MONTENEGRO


Europos kultūros entuziastai, operatoriai bei vadybininkai rinkosi Serbijoje ir Juodkalnijoje (Montenegro)
Fotogalerija: Serbija ir Juodkalnija (Montenegro)

\'\' Š. m. gegužės 11 - 24 dienomis Serbijoje ir Juodkalnijoje vyko Briuselyje įsikūrusio Fondation Marcel Hicter, kuriam vadovauja direktorius Jean-Pierre Deru, organizuojama edukacinė programa kultūros entuziastams - vadybininkams ir operatoriams iš 20-ties pasaulio šalių. I-oje sesijos programoje buvo pristatytos abiejų šalių politinės, ekonominės, kultūrinės, socialinės realijos, kurias detaliai didžiai gerbiami kultūrologai, pedagogai ir politikai, žymiausi profesoriai, kultūros konsultantai, pasaulyje vertinamos asmenybės kaip De Montfort Universiteto (Leicesteris) daktaras Franco Bianchini, profesorė Milena Dragičevič - Sesič, garbinga ir ne vieną pripažinimą pasaulyje pelniusi politikė gerb.p. Sonja Licht, kultūros konsultantės Ljiljana Simič (Briuselis, Belgija) bei Tarja Richard (Marselis, Prancūzija).

\'\' Susitikimai su ekspertais seminarų ar apvalaus stalo diskusijose Serbijos Kultūros ministerijoje, pažintys su įtakingais šalies kultūros atstovais, kuriančiais bendrą Europos kultūros politiką, suteikė galimybę giliau pažinti Serbijos dvasinę stiprybę. Pastebėtas stiprus siekis greičiau atsitiesti po sukrėtimų ir beprasmiško Belgrado bombardavimo 1999 metais. Karo metu daugelis kultūros darbuotojų neteko savo artimųjų ir labai jaunų kultūros kolegų, todėl paprašius papasakoti apie tai, daugelio žmonių akyse pasirodydavo ašaros, skausmas veide arba atsiprašydavo, nes dar nenori apie kalbėti... Serbija puoselėja nenumaldomą viltį išsaugoti savo šalies identitetą, aktyviai ieško būdų sprendžiant šalies vidaus problemas. Kultūros darbuotojų ir menininkų tikslas - artimiausiu metu būti matomais ir atpažįstamais Europos kultūros žemėlapyje.

\'\' Juodkalnija (Montenegro) pakerėjo vos išlipus iš lėktuvo atskridusio iš Belgrado. Svetingas turistinis Kotor miestelis ir viešbučiai jau priminė namus. Įspūdingas istorinis momentas 2006 m. gegužės 21 dieną vykęs Referendumas dėl nepriklausomybės. Apie šalies turtingą kultūrinį gyvenimą, dabartinę socialinę-ekonominę situaciją, numatomą ekonominį kilimą turizmo ir kultūros projektų pagalba, tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo perspektyvas ir startegijas pasakojo Nacionalinio muziejaus direktorius Petar Cukovič, privačios kultūros įmonės "Vertigo" steigėjas Petar Pejakovič, Juodkalnijos kultūros ir media tarptautinių ryšių skyriaus vadovė Milena Filipovič, Juodkalnijos Kultūros ir media ministerijos programų bei kultūros startegijos kūrėja Tamara Jokovič. Gylų įspūdį paliko entuziastingos, kuklios, bet ytin ambicingos privačios, kultūros projektus įgyvendinančios įmonės "Expeditio" steigėjų ir vadovių Sandra Kapetanovič ir Milica Lopičič architektūros darbai. 

\'\' 2006/ 2007 metų programa daloma į tris etapus: sesijas, praktinius darbus grupėse ir projekto vystymą, evoliuciją bei seminarus. Praktiniams darbams mažose grupėse vadovavo prieš kelioliką metų sėkmingai baigę edukacinę programą diplomantai - kultūros konsultantė Andrea Gancs (Budapeštas, Vengrija), Kultūros observatorijos direktorius Michel Guérin (Briuselis, Belgija) ir gyvenimo džiaugsmo bei tikrumo kupinas, pozityvaus mąstymo Fondation Marcel Hicter direktorius Jean-Pierre Deru. Studentai pripažino, kad praktiniai darbai mažose grupėse buvo viena iš efektyvesnių edukacinės programos dalių.  


\'\' Intensyvų studijų kursą papildė liksma atrakcija - Eurovizijos konkursas prie televizijos ekranų. Skambant airiškai dainai kolegė Leslie Ryan (Airija) vaišino airišku likeriu, o nuskambėjus lietuvių We are the winners ir paskelbus Suomijos roko grupės Lordi pergalę - visa grupė turėjo progos susipažinti su lietuviško šampano skoniu. Visus jaudino audringas Referendumo rezultatų laukimas Kotor miestelio istoriniame senamiestyje. Visų mūsų kelionę vainikavo dinamiškas ir profesionalus Tamaros Jokovič darbas. Ji grupei parengė kultūrinio turizmo programą su nepakartojamo ir užburiančio grožio kalnais. Šios trumpos kelionės metu turėjome galimybę plačiau susipažinti su kultūrinių institucijų vadyba, postsovietinių kultūros institucijų bei organizacijų trūkumais ir privalumais, muziejais, naujomis dailės parodomis ir pagaliau, pasimėgauti saulės voniomis, akinančiai švaraus vandens gaiva Juodkalnijos papėdėje įsikūrusio poilsinio miestelio Kotor pakrantėje. Čia kasdien sparčiai daugėja investicijų iš užsienio, o ypač iš Rusijos. Aktyviai statomos naujos ir modernios poilsiavietės, viešbučiai turintys pridėtinę ir neįkainuojmą vertę - vaizdai pro langus su neapsakoma gamtos harmonija. 

Fondation Marcel Hicter bendradarbiauja su Serbijos Kultūros ministerija, Belgrado, Zrenjanin, Pokrajana Vojvodina miestų savivaldybėmis, jiems talkino vykdantysis partneris - Remont; Juodkalnijoje (Montenegro) bendradarbiauja su Kultūros ir media bei Mokslo ir švietimo ministerijomis. 

Grupėje dalyvavo studentai iš Portugalijos, Italijos, Kinijos, Ispanijos, Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos, Lietuvos, Airijos, Slovakijos, Montenegro, Chorvatijos, Suomijos, Lenkijos, Slovėnijos. I-osios sesijos pabaigoje iš pedadogų komandos susilaukėme gražių žodžių ir pagyrimų už pozityvumą, pakantumą iššūkių pilnai programai ir aplinkai, kurioje gyvenome. Dabar laukia namų darbai, konferencijos internetu ir darbas grupėse, kurio rezultatus turėsime pateikti kursų vadovams II-oji sesijoje, kuri įvyks 2006 m. spalio mėn. Nord-Pas-de-Calais (Prancūzija).

Nuoširdžiai dėkojame UAB "Kaleva travel" už palankias bendradarbiavimo sąlygas, privatiems asmenims ir partneriams padedantiems ambicingai atstovauti Lietuvą, garsinti šalies vardą bei jos kultūrą Europoje.

Iš LR Kultūros ministerijos tikimasi sulaukti nors edukacinės stipendijos, kurios grįžtamasis ryšys - nauji kontaktai, platus reikalingų kontaktų ratas kuriant strateginius planus, leidžiančius Lietuvos meno kūrėjams, vadybininkams laisviau kurti ir dirbti Europos rinkoje pristatant bendrus projektus užsienyje bei Lietuvoje ir formuojant kultūros politikos, verslo ir kultūros sąjungos svarbą Lietuvoje.

Foto galerija: Serbija & Juodkalnija (Montenegro)

Profesorių ir pedagogų CV:

Power point prezentacijos:

 
  © e-Solution: InDis Baltic